Nasze projekty

Akcja #Święty4ever na stulecie urodzin św. Jana Pawła II

- Ostatnie dni roku, kiedy przypada stulecie urodzin św. Jana Pawła II chcemy wykorzystać, aby poznać bliżej jego nauczanie i pogłębić naszą z nim relację - mówią organizatorzy akcji #Święty4ever.

Canonizzazione Giovanni Paolo II e Giovanni XXIII - 27 Aprile 2014

Akcja #Święty4ever składa się z pięciu filarów: lektura, modlitwa, pomoc potrzebującym i wywieszenie symboli: papieskiej flagi i zdjęć Papieża.

Podstawą jest lektura i modlitwa – mówi ks. Tomasz Jarosz z archidiecezji krakowskiej, jeden z pomysłodawców kampanii. Przez lekturę poznajemy lepiej autora, jego nauczanie – a to ma nas zainspirować do służby potrzebującym i spotkania z Bogiem. Dlatego drugim elementem akcji jest modlitwa: zachęcamy każdego do codziennej modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II – można to zrobić własnymi słowami albo skorzystać z gotowych modlitw. Modlitwa jest wyrazem naszej bliskości z Janem Pawłem II – wierzymy, że święci opiekują się tymi, którzy są jeszcze na ziemi.

Lektura i modlitwa mają doprowadzić do kolejnego etapu, jakim jest służba potrzebującym. Potrzebujących możemy spotkać wszędzie – są to osoby, które cierpią z powodu jakiegoś braku, który uderza w ich godność. Co ważne – nie musi to być brak materialny! – tłumaczy ks. Jarosz. Dziś wiele osób cierpi z powodu samotności. Kwadrans rozmowy telefonicznej to rzeczywiste wsparcie kogoś, kto nie ma do kogo się odezwać. Wsparcie potrzebujących można realizować także poprzez wolontariat w hospicjach czy innych organizacjach charytatywnych. 

Reklama
Reklama

Jak wyjaśnia ks. Jarosz, dwa ostatnie elementy akcji – wywieszenie flagi i umieszczenie w oknie wizerunku św. Jana Pawła II – mają sens tylko wówczas, kiedy zostaną zrealizowane wcześniejsze filary. Bez modlitwy, lektury i służby będą to tylko manifestacje, puste gesty. Nam chodzi o konkretne działania, symbole są tylko ich wyrazem. 

Pomysł na akcję zrodził się w niewielkiej parafii w Kazimierzy Małej w diecezji kieleckiej. Niebawem ma w niej stanąć krzyż, który będzie wierną repliką krzyża z Giewontu. – Chcielibyśmy, aby krzyż został poświęcony w piątą niedzielę Wielkiego Postu, na zakończenie rekolekcji parafialnych. Teraz przygotowujemy się do rozpoczęcia budowy – 20 grudnia zostanie poświęcony plac, na którym stanie krzyż, planowany jest też przejazd po parafii z relikwiami św. Jana Pawła II. Akcja #Święty4ever miała być duchowym przygotowaniem parafii do przyjęcia krzyża, ale cieszę się, że zatacza coraz szersze kręgi – mówi ks. Krzysztof Balcer, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej.

Reklama

Do akcji włączają się już internauci, publikując w mediach społecznościowych wpisy z hasztagiem #Święty4ever.

Akcję wspierają na swoich stronach internetowych diecezje: kielecka, krakowska i bielsko-żywiecka.

ZOBACZ TEŻ: Ludzie nauki apelują o prawdę i szacunek. “Zasługi Jana Pawła II są dziś podważane”

ah, Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę