Nasze projekty

Adhortacja pełna Jezusa. Prezentacja tekstu „Christus Vivit”

To Adhortacja pełna Jezusa! - tymi słowami abp Grzegorz Ryś podsumował tekst zaprezentowanego dzisiaj najnowszego dokumentu papieża Franciszka czyli posynodalnej adhortacji apostolskiej "Christus Vivit". Prezentacja jej odbyła się w Warszawie równolegle do prezentacji w Watykanie.

W prezentacji dokumentu wzięli udział m.in. Ojcowie Synodalni, reprezentujący Polskę podczas Synodu Biskupów o młodzieży, który Adhortacja podsumowuje: bp Marian Florczyk, bp Marek Solarczyk oraz – poprzez transmisję wideo – abp Grzegorz Ryś. Ponadto wypowiadali się Karolina Błażejczyk i Mateusz Godek – młodzi towarzyszący Synodowi i jego pracom, jak również o. Stanisław Tasiemski OP z KAI, który jest autorem polskiego tłumaczenia tekstu Adhortacji.

– Z radością przeczytałem ten dokument, ponieważ dotyczy on przede wszystkim sprawy osobistego spotkania Jezusa przez ludzi młodych. Dokumenty przygotowujące Synod były jakby płaskie, bo pozbawione tego najistotniejszego wymiaru w chrześcijaństwie. Papież Franciszek w swoim podsumowaniu Synodu ten wymiar przywraca. Ta Adhortacja jest pełna Jezusa! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Tytuł dokumentu komentował również bp Marian Florczyk. – Niestety dla wielu, w tym także młodych ludzi w Kościele Jezus ma wyłącznie wymiar historyczny. Papież Franciszek w Adhortacji przypomina, że On nie jest tylko postacią historyczną, ale żyje dzisiaj, jest dzisiejszą rzeczywistością – zauważył bp Florczyk. Zwrócił też uwagę na Franciszkową definicję „młodości” wynikającą z tego dokumentu. – Młodość to nie tylko okres życia, ale przede wszystkim stan umysłu, serca, stan ducha – powiedział biskup.

Reklama
Reklama

Karolina Błażejczyk, uczestniczka pre-synodu w Rzymie i aktywna obserwatorka jego zaapelowała do młodzieży, aby nie bała się sięgnąć po ten dokument. – Zapewniam was, że jest on napisany ciekawie, zwięźle i jest fascynującą lekturą, nawet dla nas, którzy jesteśmy pokoleniem przesuwającym obrazki w naszych smartfonach – powiedziała. Przyznała, że dla niej ważne było zauważyć w Adhortacji liczne odniesienie do Światowych Dni Młodzieży oraz ważny był sposób, w jaki Franciszek pojmuje młodzież. – Nie jesteśmy dla niego jakąś masą, ale konkretnymi ludźmi, którzy potrzebują spotkania z Chrystusem i prowadzenia – zauważyła.

W tym samym czasie, w którym w Polsce ukazało się polskie tłumaczenie Adhortacji „Christus Vivit” prezentowano ją także w Watykanie z udziałem m. in. sekretarza generalnego Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri’ego.

Papież Franciszek podpisał tekst Adhortacji 25 marca w Sanktuarium Matki Bożej w Loreto, celowo czekał z publikacją do dnia 2 kwietnia, aby nawiązać do pontyfikatu św. Jana Pawła II – bliskiego przyjaciela młodych i inicjatora Światowych Dni Młodzieży.

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite