Nasze projekty

Abp Wojda: będę nadal podejmował działania, aby wyjaśniać wszelkie zarzuty i wątpliwości

"Uznaję potrzebę pomocy dla osób skrzywdzonych, modlę się za nie każdego dnia i podejmuję działania, które przyczyniają się do ujawnienia prawdy we wszystkich tego typu przypadkach" – podkreśla przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC w specjalnym videoprzesłaniu.

fot. Archidiecezja Gdańska/youtube.com (print screen)

Videoprzesłanie powstało w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej zarzutami odnośnie do rzekomych zaniedbań związanych z postępowaniem w sprawie jednego z kapłanów archidiecezji gdańskiej.

Przewodniczący KEP zapewnił, że „postępowanie, pomimo różnych sugestii medialnych, prowadzone jest w sposób prawidłowy z zachowaniem troski o wszystkie osoby biorące w nim udział”. „Jeśli we wspomnianym procesie zabrakło oczekiwanej i należnej empatii, to bardzo za to przepraszam” – dodał.

ZOBACZ>>> Kuria gdańska odpowiada na zarzuty. „Archidiecezja dokłada wszelkich starań”

Reklama

Abp Wojda zadeklarował, że tak jak w przeszłości spotykał się i rozmawiał z wieloma osobami składającymi zawiadomienia, tak nadal będzie podejmował działania, aby wyjaśniać wszelkie zarzuty i wątpliwości.

„Chcę jednocześnie wyraźnie podkreślić, że uznaję potrzebę pomocy dla osób skrzywdzonych, modlę się za nie każdego dnia i podejmuję działania, które przyczyniają się do ujawnienia prawdy we wszystkich tego typu przypadkach” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Osoby skrzywdzone postulują o zawieszenie abp. Wojdy

Grupa osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele wystosowała list otwarty do członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

List otwarty jest wynikiem artykułu autorstwa Zbigniewa Nosowskiego pt. „Czy ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?”, opublikowanego na portalu Więź.pl. Dziennikarz w artykule porusza kwestie związane z wątpliwościami dotyczącymi sposobu prowadzenia przez metropolitę gdańskiego, abp. Tadeusza Wojdę spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym.

Jak podkreślają autorzy listu, zdecydowali się go sformułować, ponieważ „w wielu polskich diecezjach pokrzywdzeni wciąż traktowani są przedmiotowo, a od ludzkiego cierpienia ważniejsze okazuje się dobro instytucji”. W liście przedstawiają osiem postulatów ważnych z perspektywy osób skrzywdzonych, „mających na celu poprawę tej sytuacji”.

SPRAWDŹ>>> Jakie prawa mają osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym?

Reklama

W liście autorzy przedstawiają osiem postulatów ważnych z perspektywy osób skrzywdzonych, a pierwszy z nich dotyczy zawieszenia abp. Tadeusza Wojdy „w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań”, a „w przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – usunięcie go z funkcji przewodniczącego”.

Rzecznik Episkopatu opublikował oświadczenie

Portal Więź.pl przekazał, że 13 maja dokument ten został przekazany 14 członkom Rady Stałej KEP oraz do wiadomości nuncjusza apostolskiego w Polsce. Do informacji o liście skrzywdzonych odniósł się w poniedziałek, w krótkim oświadczeniu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. „Chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list. W najbliższym czasie zostanie ustalony termin spotkania Rady Stałej, która zajmie się omówieniem aktualnych spraw Kościoła w Polsce. Podejmie także zawarte w liście kwestie” – czytamy.

BP KEP, KAI, petycjeonline.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę