"W ten sposób obrażono ponad miliard chrześcijan żyjących na całym świecie" - stwierdził abp Marek Jędraszewski.
W niedzielnym w oświadczeniu „Żal i oburzenie” opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej, abp Jędraszewski przyznał, że do obejrzenia ceremonii otwarcia igrzysk skłoniło go wspomnienie sprzed dziesięciu lat, gdy w Paryżu poświęcił pomnik Jana Pawła II.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bluźniercze sceny na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. „To ostatnie miejsce do tworzenia takich podziałów”
„Jednakże w trakcie tego ponad miarę rozciągniętego w czasie wydarzenia wzrastał mój wewnętrzny sprzeciw i oburzenie wobec nachalnej, niekiedy wręcz prymitywnej propagandy współczesnej ideologii lewicowej, którą była przesycona ceremonia otwarcia” – podkreślił metropolita krakowski.
Abp Jędraszewski o ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu: „szczyt agresji”
„Szczyt agresji, braku wszelkiego szacunku i tolerancji osiągnęła ona w chwili, jak to już określono w mediach światowych, „tęczowej parodii” dotyczącej Ostatniej Wieczerzy, najświętszego dla chrześcijan wydarzenia. W parodii tej pośród drag queen i innych wyuzdanych postaci znalazło się również dziecko. W ten sposób obrażono ponad miliard chrześcijan żyjących na całym świecie” – stwierdził.
Abp Jędraszewski zapytał, „jak można było z tego wszystkiego uczynić swoiste przesłanie igrzysk olimpijskich” i „jak to przesłanie mogło popłynąć na świat właśnie z Francji?”.
Przeczytaj również
Metropolita krakowski określił to „żałosnym widowiskiem” i przywołał również niektóre sformułowania z adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Europa z 2003 roku, którymi papież określił sytuację Starego Kontynentu: „utrata pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego”; wielu Europejczyków żyje „bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię”; „europejska kultura sprawia wrażenie «milczącej apostazji» człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał”, „kultura śmierci”.
ZOBACZ TEŻ: Dyrektor artystyczny otwarcia igrzysk: „to nie była Ostatnia Wieczerza”
Zdaniem abp Jędraszewskiego, „sama zaś nachalność ideologii leżącej u podstaw programu otwarcia Olimpiady w Paryżu znalazła swoje wytłumaczenie w kolejnym sformułowaniu adhortacji Ecclesia in Europa: „dążenie do narzucenia antropologii bez Boga i bez Chrystusa” (por. EiE, 7-9)”.
„Że właśnie tak było i jest, świadczy wykonany pod koniec uroczystości otwarcia Olimpiady utwór Johna Lennona „Imagine”, w którym roztaczał on wizję świata, gdzie „nie ma raju”, „nie ma piekła”, „nie ma religii”, „nie ma państw” i „nie ma majątków”, a ludzie żyją tylko „chwilą obecną”” – podkreślił.
Abp Jędraszewski o zawieszeniu przez TVP Przemysława Babiarza
Abp Jędraszewski odniósł się również do sprawy Przemysława Babiarza, który został zawieszony przez władze Telewizji Polskiej po ceremonii otwarcia igrzysk.
„Znany, lubiany i powszechnie ceniony dla swej osobistej kultury i taktu, a także profesjonalizmu polski dziennikarz sportowy, podczas transmisji w TVP z uroczystości otwarcia igrzysk olimpijskich, nawiązując do tej piosenki Lennona, ośmielił się w imię najbardziej oczywistej prawdy powiedzieć: „Świat bez nieba, narodów, religii i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety”. Następnego dnia, określając jego wypowiedź mianem „skandalicznej”, w imię „wzajemnego zrozumienia, tolerancji i pojednania” władze telewizji zawiesiły go w obowiązkach służbowych, zabraniając mu dalszego komentowania sportowych zmagań podczas igrzysk olimpijskich. W ten sposób „tolerancyjna Polska” dołączyła do Francji, „ojczyzny miłości i piękna”” – podkreślił metropolita krakowski.
I dodał, że „przeżywamy z żalem i bólem, ale także z wielkim oburzeniem te smutne wydarzenia jako przejawy Europy, która niejako na własne życzenie pragnie doczekać końca własnych dziejów”.
kh/Stacja7