Nasze projekty

Abp Jędraszewski: dlaczego młodzi ulegają hasłu, że bierzmowanie jest pożegnaniem z Kościołem?

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że najczęściej z lekcji religii rezygnują młodzi po bierzmowaniu. "Co się z nimi dzieje?" - mówił do katechetów. Zaznaczył, że "katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych".

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Metropolita krakowski spotkał się we wtorek z uczestnikami dnia katechetycznego w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Nasze wysiłki katechetyczne są jedną wielką batalią o człowieka w świecie współczesnym – mówił abp Marek Jędraszewski do zgromadzonych. Zaznaczył, że nie da się przeprowadzić neomarksistowskiej rewolucji, jeśli wcześniej nie usunie się religii ze szkół, stąd walka z Kościołem, a dokładniej mówiąc – z chrześcijańską wizją człowieka.

Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – podkreślał metropolita krakowski zauważając, że katecheci powinni być dumni, że reprezentują chrześcijańską wizję człowieka w szkole.

Zachęcał katechetów, by wracali do postaci i nauczania św. Jana Pawła II. W tym roku będziemy obchodzili 45. rocznicę jego wyboru na papieża. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy katechetów z parafią.

Reklama

„Co się z nimi dzieje?”

Na terenie archidiecezji krakowskiej 90% uczniów szkół podstawowych uczęszcza na lekcje religii (na terenie samego Krakowa – 81%). W szkołach ponadpodstawowych natomiast na lekcje religii uczęszcza 67% uczniów (50% w Krakowie). Arcybiskup zwrócił uwagę, że problem dotyczy w znacznej mierze młodzieży, która przed chwilą przyjęła sakrament bierzmowania. Co się z nimi dzieje? Dlaczego ulegają temu popularnemu hasłu, że „bierzmowanie jest oficjalnym pożegnaniem z Kościołem, w obecności biskupa”? Co robić, jak przygotowywać młodych w parafiach, żeby nie ulegali temu hasłu? – pytał.

ZOBACZ TEŻ: Ukraiński episkopat reaguje na słowa papieża: są dla nas bolesne i niepokojące

Postawił też pytanie, czy bierzmowanie nie powinno być dopiero w szkole ponadpodstawowej. Zwrócił uwagę, że konsekwentnie powinny być sprawdzane indeksy katechetyczne osób, które chcą być świadkami bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, żeby się nie okazało, że zostają nimi osoby, które zrezygnowały z lekcji religii.

Reklama

Przypomniał, że w przyszłym tygodniu udaje się do Asyżu archidiecezjalna pielgrzymka z okazji 770-lecia kanonizacji św. Stanisława. A 10 września odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. W tym kontekście zwrócił uwagę na element patriotyzmu w nauczaniu i obecności katechetów w szkołach. Żeby się ocalić, trzeba wiedzieć z jakiej ziemi wyrastamy i w jaką ziemię musimy się zakorzeniać, by ostać się i nie dać się złamać – mówił arcybiskup.

Podziękował także wszystkim duszpasterzom i katechetom, dzięki którym na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony wybrało się około 2 tysiące osób z archidiecezji krakowskiej, co stanowiło najliczniejszą reprezentację wśród polskich diecezji. Zaznaczył, że to także obraz wykorzystywania szans w regularnej pracy wśród młodych i budowania wzajemnych relacji. Podkreślił, że silne więzy staną się „zaczynem pod dobre jutro Kościoła, a przez to także dobre jutro naszej ojczyzny”.

„Jesteście świadkami Chrystusa we współczesnym świecie”

W sanktuarium św. Jana Pawła II metropolita przewodniczył Eucharystii dla wszystkich katechetów z całej Archidiecezji. W czasie homilii wskazał na dwie postaci z liturgii Słowa – proroka Jeremiasza i Jana Chrzciciela.

Reklama

Pozostają dla nas nie tylko jako symbole, ale jako bliskie nam wzory, jak być wiernym Bogu, który wybiera, który posyła i który oczekuje wiernego świadectwa – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że katecheci i katechetki są przedłużeniem tej tradycji. Czynicie to głosząc Chrystusa nie we własne imię, nie głosicie własnych poglądów – jesteście na służbie prawdy, tej jedynej i najwyższej, głoszonej z woli Chrystusa z pokolenia na pokolenie całemu światu. Posyła was Kościół, w imię Tego, który do końca nas umiłował. Jesteście świadkami Chrystusa we współczesnym świecie. A także znakiem sprzeciwu dla tego świata – dodawał zaznaczając, że katecheci niosą pomoc ludziom, aby uwierzyli w Chrystusa i mieli życie wieczne.

W jakiejś mierze wieczność innych zależy od waszego jednoznacznego świadectwa prawdzie – podkreślał. Życzył katechetom, aby na wzór proroka Jeremiasza nie ulękli się, ale stawali się „twierdzą warowną, kolumną żelazną, murem spiżowym przeciw temu złemu światu”.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę