Nasze projekty

Ukraiński episkopat reaguje na słowa papieża: są dla nas bolesne i niepokojące

Słowa papieża "wywołały wielkie niezrozumienie i ból" - stwierdził w bp Witalij Skomarowski, przewodniczący ukraińskiego episkopatu. Poprosił jednak, aby nie ograniczać się do poszczególnych wypowiedzi papieża i dostrzegać "jego solidarność z Ukrainą".

fot. Mariana C./Catkopic

Bp Skomarowski odniósł się do słów, które papież wypowiedział na zakończenie spotkania z rosyjską młodzieżą katolicką. Franciszek zachęcał młodych, aby „nigdy nie zapominali o swoim dziedzictwie”, ponieważ są „dziedzicami wielkiej Rosji, wielkiej Rosji świętych, rządców, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tamtego imperium – wielkiego, oświeconego [kraju] wielkiej kultury i wielkiego człowieczeństwa”.

ZOBACZ TEŻ: Rzecznik Stolicy Apostolskiej o słowach papieża do młodych Rosjan: „Papież nie zachęcał do wychwalania imperialistycznej logiki”

Przewodniczący ukraińskiego episkopatu podkreślił w oświadczeniu, że słowa papieża wywołały „wielkie nieporozumienie i ból wśród wiernych Kościoła na Ukrainie i za granicą”. Jednocześnie wezwał jednak wiernych i ludzi dobrej woli, aby nie ograniczali się do poszczególnych wypowiedzi papieża, ale dostrzegali jego solidarność z Ukrainą w jego działaniach.

Reklama

„Niewątpliwie przemówienie to było ogólnie wsparciem pasterza dla swoich wiernych, duchowego ojca dla swoich dzieci. Jednak wzmianka o „wielkiej Rosji”, z jej wielką kulturą i człowieczeństwem, niestety świadczy o dalszym istnieniu mitu humanizmu i wielkości państwa, które od dziewięciu lat prowadzi krwawą i brutalną wojnę przeciwko Ukrainie. Te wypowiedzi są dla nas bolesne i niepokojące” – podkreślił.

„Jako Kościół i społeczeństwo ukraińskie odrzucamy i uważamy za niedopuszczalne wszelkie przejawy poparcia dla „rosyjskiego świata”, który przyniósł tyle bólu i cierpienia naszej ziemi i naszym rodzinom. Jesteśmy przekonani, że, jak wcześniej oświadczono, papież nie popiera imperializmu i jego agresywnych planów i zrobi wszystko, co możliwe, aby je powstrzymać. Biorąc pod uwagę i pamiętając wszystko, co papież Franciszek zrobił i robi dla Ukrainy, nie mamy wątpliwości co do jego wsparcia dla naszego narodu” – dodał.

Publikujemy tekst oświadczenia:

Reklama

Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie w sprawie sytuacji wokół przemówienia Ojca Świętego do rosyjskiej młodzieży katolickiej

Fragment przemówienia Ojca Świętego podczas ogólnorosyjskiego spotkania młodzieży katolickiej w dniu 25 sierpnia 2023 roku wywołał wielkie niezrozumienie i ból wśród wiernych naszego Kościoła na Ukrainie i za granicą. Niewątpliwie przemówienie to było ogólnie wsparciem pasterza dla swoich wiernych, duchowego ojca dla swoich dzieci. Jednak wzmianka o „wielkiej Rosji”, z jej wielką kulturą i człowieczeństwem, niestety świadczy o dalszym istnieniu mitu humanizmu i wielkości państwa, które od dziewięciu lat prowadzi krwawą i brutalną wojnę przeciwko Ukrainie. Te wypowiedzi są dla nas bolesne i niepokojące. Jako Kościół i społeczeństwo ukraińskie odrzucamy i uważamy za niedopuszczalne wszelkie przejawy poparcia dla „rosyjskiego świata”, który przyniósł tyle bólu i cierpienia naszej ziemi i naszym rodzinom. Jesteśmy przekonani, że, jak wcześniej oświadczono, papież nie popiera imperializmu i jego agresywnych planów i zrobi wszystko, co możliwe, aby je powstrzymać. Biorąc pod uwagę i pamiętając wszystko, co papież Franciszek zrobił i robi dla Ukrainy, nie mamy wątpliwości co do jego wsparcia dla naszego narodu.

Wyraża to poparcie nieustannie i głośno, nie pozwalając światu zapomnieć o cierpiącym narodzie ukraińskim. Jesteśmy przekonani, że takie nieporozumienia są spowodowane brakiem odpowiedniego dialogu między papieżem a Ukrainą, na poziomie kościelnym i dyplomatycznym. Mamy nadzieję, że reakcja ukraińskiego społeczeństwa na powyższe słowa pomoże naprawić sytuację teraz i uniknąć nieporozumień w przyszłości. Wzywamy naszych wiernych i ludzi dobrej woli, aby nie ograniczali się do poszczególnych wypowiedzi Ojca Świętego, ale dostrzegali jego solidarność z Ukrainą w jego działaniach. Pamiętajmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku i darach Ducha Świętego dla niego, aby jego słowa przyniosły ratunek i zostały zrozumiane przez wszystkich.

Reklama

Bp Witalij Skomarowski

Przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.

KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę