Nasze projekty

Abp Guzdek objął kanonicznie archidiecezję białostocką. „Katolicyzm połowiczny się nie ostoi”

„W tych trudnych czasach nie ostoi się katolicyzm połowiczny, lecz tylko pełny i ewangeliczny” – powiedział dziś abp Józef Guzdek podczas kanonicznego objęcia archidiecezji białostockiej. Tym samym rozpoczął posługę jako piąty metropolita białostocki. Jutro 65-letni duchowny, były ordynariusz polowy Wojska Polskiego, odbędzie ingres do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wikipedia/JózefGuzdek

Podczas urzędowego objęcia archidiecezji abp Guzdek powiedział, że przyszłość Kościoła na podlaskiej ziemi będzie pomyślna, „jeśli bez względu na okoliczności, będziemy potrafili pisać ją razem z Bogiem i razem we wspólnocie kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich katolików”.

W słowie skierowanym do zgromadzonych w katedrze nowy arcybiskup nawiązał do sięgających Wilna dziejów archidiecezji białostockiej – kolebki obecnej archidiecezji oraz pasterzy Kościoła białostockiego, w tym swego bezpośredniego poprzednika abp. Tadeusza Wojdę, który podjął posługę w archidiecezji gdańskiej.

W tych trudnych czasach nie ostoi się katolicyzm połowiczny, starający się przypodobać zmieniającym się poglądom ludzi XXI wieku. Ostoi się tylko katolicyzm pełny, autentyczny, ewangeliczny, nadprzyrodzony. Takiej postawy domaga się od nas Chrystus. Należy przyjąć wszystkie prawdy objawione, według nich żyć, a jeśli zajdzie taka potrzeba stawać w ich obronie – stwierdził abp Guzdek.

Reklama

Zwracając się do kapłanów, zachęcał ich do jedności między sobą i otwartości na współpracę ze świeckimi. Proszę, otwórzmy się na siebie nawzajem i na wszystkich, którzy są „we wnętrzu Kościoła” lub na jego „obrzeżach”. Bądźmy blisko wszystkich, do których posyła nas Chrystus – apelował duchowny.

Osoby konsekrowane i katolików świeckich prosił o modlitwę i duchowe wsparcie w realizacji misji powierzonej mu przez papieża Franciszka.

Po skierowanym do zebranych słowie metropolita białostocki i inni, przewidziani prawem, duchowni złożyli podpisy na dokumencie objęcia archidiecezji.

Reklama

Obrzęd zakończyło błogosławieństwo i modlitwa zawierzenia przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, po czym abp Guzdek nawiedził kryptę, w której spoczywa pierwszy metropolita białostocki abp Edward Kisiel.

Nominacja abp. Józefa Guzdka na arcybiskupa metropolitę białostockiego została ogłoszona 16 lipca br. i taką datę nosi papieska bulla nominacyjna.

Jutro, 4 września o godz. 11.00 abp Józef Guzdek odprawi uroczystą Mszę św. połączoną z ingresem do Bazyliki Archikatedralnej w Białymstoku. W uroczystości weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskupi białostoccy, biskupi z metropolii białostockiej (Łomży i Drohiczyna) oraz biskupi z archidiecezji warszawskiej, krakowskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji ełckiej. Będą też obecni prawosławny Arcybiskup Jakub oraz hierarchowie innych wyznań.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę