Abp Grzegorz Ryś: Duch Święty pilnuje misji Kościoła

W kościele rektoralnym Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano – po kilku latach nieobecności – Dominikańską Szkołę Wiary. To comiesięczne wykłady na temat wiary w życiu codziennym. Pierwszej Mszy świętej przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube

Odwołując się do niedzielnej Ewangelii abp Ryś powiedział, że „wiara nie jest żadnym handlem, nie jest kupowaniem niczego„. Chrystus nas nie kupuje i my Go nie kupujemy. Panie, oto zostawiliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą – mówił św. Piotr. Kiedy apostołowie zostawili wszystko, to nie dlatego, by kupić sobie królestwo, ale zostawiali wszystko z miłości do Jezusa – tłumaczył metropolita łódzki.Bóg daje całego siebie

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na osobę bogatego młodzieńca i powiedział, że w jego bogactwie nie ma niczego złego. Problemem nie jest to, co się zostawia. Istotne jest to, kogo się kocha. Jezus mu zaproponował wiarę, która jest relacją miłości – spotkaniem dokonującym się w miłości. On jednak postanowił pozostać na poziomie tego co jest normą, przepisem, przykazaniem, zasadą – zauważył abp Ryś.

Bóg jest całym dawaniem i możemy być cali dawaniem. Tego nas uczy Eucharystia. Bóg nam daje całego siebie, a ile za to możecie dać? Co za to możecie dać? Jest jedno, co dać możecie – swoje ciało i swoją krew! Życie, za życie! Miłość za miłość. Tu nie ma miejsca na inną walutę, kupowanie, sprzedawanie! – zauważył abp Ryś.

Reklama
Reklama

POLECAMY: Bogaty młodzieniec odchodzi zszokowany i pełen żalu. Dlaczego?

Duch Święty pilnuje misji Kościoła

Po zakończeniu Mszy świętej metropolita łódzki wygłosił wykład na temat rozpoczętego przez Ojca Świętego Franciszka w Rzymie Synodu o synodalności. Wskazując, czym powinien być Synod o synodalności, łódzki pasterz zauważył, że synod wiąże się ze słuchaniem, co Duch Święty mówi przez braci.

Jeśli nie ma we mnie tego oczekiwania, co Duch mówi przez innych, to będzie się działo źle. Posłuchaj, co Bóg mówi przez usta drugiego. Spotkanie, słuchanie i rozeznawanie obecności działania Ducha Świętego! Ostatecznie Duch Święty pilnuje misji Kościoła – podkreślił prelegent.

Reklama
Reklama

Dużo mówimy o synodalności, ale zatrzymujemy się często tylko na tym jak zarządzać Kościołem. Synod jest o misji, synod test o tym, że Duch wypycha nas do ewangelizacji i wypycha nas razem wspólnie. Jak rozmawiamy o tym, by się zamknąć, to jest to jakaś demokracja w Kościele, ale nie jest to synodalność – zaznaczył.

Synod o synodalności w Archidiecezji Łódzkiej zostanie uroczyście rozpoczęty w najbliższą sobotę – 16 października o godz. 18:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

os, KAI / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę