Nasze projekty

Abp Gądecki dziękuje papieżowi za obronę Jana Pawła II. „Próbuje mu się zadać śmierć moralną”

Abp Stanisław Gądecki podziękował Franciszkowi za to, że odniósł się do oskarżeń kierowanych pod adresem Jana Pawła II przez brata zaginionej 40 lat temu Emanueli Orlandi. Przewodniczący polskiego episkopatu nazwał je "haniebnym atakiem".

fot. Episkopat.pl

Po spotkaniu z watykańskim prokuratorem, który wszczął nowe śledztwo w sprawie zaginionej przed 40 laty obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi, jej brat, Pietro Orlandi, pojawił się w programie włoskiej telewizji, gdzie przedstawił fragment nagrania z głosem mężczyzny, który – zdaniem Orlandiego – należał do grupy przestępczej powiązanej z zaginięciem 15-latki.

W nagraniu rzekomy przestępca powiedział, że 40 lat temu do Watykanu przywożono dziewczęta w celu molestowania i że wiedział o tym papież Jan Paweł II, natomiast Orlandi powiedział: Mówią mi, że Wojtyła wychodził wieczorami z dwoma polskimi prałatami i na pewno nie po to, by błogosławić domy.

Orlandi stwierdził również, że „jest przekonany, że Jan Paweł II, Ratzinger i papież Franciszek są świadomi tego, co się stało”.

Reklama

Franciszek: obraźliwe i bezpodstawne domysły

Do sprawy odniósł się podczas niedzielnej modlitwy Regina Coeli papież Franciszek.

Mając pewność, że wyrażam odczucia wiernych z całego świata, kieruję wdzięczną myśl ku pamięci świętego Jana Pawła II, który w tych dniach stał się celem obraźliwych i bezpodstawnych domysłów – powiedział.

„Manipulacje i brak profesjonalizmu”

Za reakcję papieża oraz „pełne miłości i wrażliwości słowa o św. Janie Pawle II” podziękował przewodniczący polskiego episkopatu abp Gądecki.

Reklama

„Kościół w Polsce jest głęboko zasmucony skalą manipulacji jednej z włoskich stacji telewizyjnych oraz całkowitym brakiem profesjonalizmu dziennikarskiego autorów programu, którzy w oparciu o plotki publicznie i w haniebny sposób zaatakowali postać św. Jana Pawła II” – napisał do papieża abp Stanisław Gądecki.

„Próbuje mu się zadać śmierć moralną”

Abp Gądecki zauważył, że „działania te wpisują się w szerszy projekt zdyskredytowania papieża Wojtyły i stanowią kolejną próbę zamachu na jego życie”

„Tym razem próbuje mu się zadać śmierć moralną. Podobne zabiegi czynią zresztą niektóre środowiska w Polsce” – czytamy w liście.

Reklama

Abp Gądecki zapewnił w nim o modlitwie „za miliony katolików na całym świecie, dotkniętych tymi skandalicznymi próbami dyfamacji św. Jana Pawła II oraz w intencji ich autorów, prosząc o Boże miłosierdzie dla nich”.

kh, KAI, Reuters, PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę