Abp Budzik zdradził o czym rozmawiali biskupi z papieżem. Pojawił się temat pedofilii

Abp Stanisław Budzik powiedział, że podczas spotkania polskich biskupów z papieżem został poruszony temat pedofilii w Kościele. "Papież wzywał nas, abyśmy uczynili wszystko, aby z Kościoła wykorzenić te bardzo bolesne sprawy" - mówił metropolita lubelski.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Kilka miesięcy temu media spekulowały, że wyjazd biskupów do Watykanu, to „wezwanie na dywanik” z powodu kryzysu związanego z pedofilią w polskim Kościele.

Ten temat, który w mediach uchodził za temat główny, właściwie ze strony ani Ojca Świętego, ani ze strony kongregacji, w których się znajdowaliśmy – oprócz tego biura, które zajmuje się właśnie tym tematem dosłownie – nie był poruszany – powiedział abp Budzik.

Biskupi opisali papieżowi działania w sprawie pedofilii

Jak przekonywał, temat ten nie zdominował spotkania z papieżem Franciszkiem, ale biskupi sami go poruszyli.

Reklama
Reklama

Między innymi miałem okazję w imieniu naszej grupy, w imieniu polskiego Episkopatu, wręczyć Ojcu Świętemu taką małą książeczkę, w której są opisane wszystkie działania, jakie Episkopat Polski podejmuje od roku 2007, kiedy po raz pierwszy zostały przez niego ustalone zasady postępowania w wypadkach pedofilii. I aż po Fundację Świętego Józefa, która istnieje od dwóch lat i której głównym zadaniem jest pomoc ofiarom pedofilii w Kościele, i także w innych środowiskach, pod patronatem świętego Józefa, który jest ulubionym świętym papieża Franciszka – tłumaczył.

Jak podkreślił, papież „przyjął z radością wiadomość, że fundacja działa”. Oczywiście wzywał nas, abyśmy uczynili wszystko, aby z Kościoła wykorzenić te bardzo bolesne sprawy – powiedział.

Biskupi rozmawiali z papieżem o sytuacji na granicy

Podczas spotkania z papieżem poruszony został również problem związany z uchodźcami na granicy polsko-białoruskiej. Jak podkreślił abp Budzik, papież „znał, też specyfikę naszej granicy z Białorusią, że ma ona wymiar polityczny i sytuacja jest bardzo trudna”.

Reklama
Reklama

Papież cieszy się, że mieliśmy okazję powiedzieć mu, co Kościół działa już w tej dziedzinie. Biskupi, którzy mieszkają na terenach przygranicznych mieli bezpośredni kontakt ze swoimi proboszczami i działającą tam Caritas. Dzięki temu mogliśmy powiedzieć Ojcu Świętemu, że Kościół też się włącza w pomoc uchodźcom – powiedział.

Wizyta polskich biskupów w Watykanie

Polscy biskupi odbywają wizytę ad limina w czterech cotygodniowych grupach, ostatnia z nich zakończy ją 30 października.

kh/radio.lublin.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę