Nasze projekty

2322 królów na Orszakach Trzech Króli

2322 królów i ponad 700 tys. koron - to tylko niektóre liczby dotyczące tegorocznego orszaku Trzech Króli, który przejdzie w aż 752 miejscowościach Polski. Zdaniem pomysłodawców swoją popularność impreza zawdzięcza jasnemu przekazowi.

„Wraz z Trzema Królami, którzy będą pochodzili z różnych stron świata oraz będą reprezentowali trzy różne pokolenia, wyruszymy w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza ziemi, odnowy naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas” – czytamy w zaproszeniu organizatorów Orszaku Trzech Króli.

We wszystkich planowanych Orszakach do Stajenki szło będzie aż 2322 królów. Na drodze uczestnicy barwnego pochodu spotkają nienawistnego Heroda, który „będzie próbował zatrzymać nas w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi”.

Miną ponadto Gospodę, w której „nie chcą otworzyć drzwi Chrystusowi” i w której będą namawiali uczestników do życia w brudzie i moralnym bałaganie. Mansjon Gospody na stołecznym Orszaku stworzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Reklama

Jak co roku, uczestnicy orszakowego korowodu staną się świadkami Walki Dobra ze Złem. Diabły będą próbowały ich przekonać, aby nadal trwali w grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucili postanowienia poprawy i zaniedbali spowiedź. Na szczęście Aniołowie zwyciężą, gdyż to oni zwiastują dobrą nowinę Pasterzom, polskim Góralom, z którymi „przekroczymy próg nadziei” w Bramie Anielskiej, by pokłonić się nowo narodzonemu Chrystusowi w ubogiej Stajence.

W orszakowych śpiewnikach, których przygotowano aż 300 tys., nie zabraknie listu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Para prezydencka weźmie zaś udział w Orszaku Trzech Króli w Wadowicach.

Korony na OTK 2019 zostały zaprojektowane w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni. W ubiegłym roku wydrukowano ich 700 tys. i wszystkie rozeszły się wśród wśród uczestników Orszaków.

Reklama

Największy Orszak Trzech Króli, po raz jedenasty, przejdzie ulicami Warszawy. Tradycyjnie spotkanie rozpocznie się na Placu Zamkowym. O godz. 12.00 będzie transmitowana na telebimach modlitwa „Anioł Pański” z Watykanu, po której metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz rozpocznie stołeczny Orszak i poprowadzi go do Stajenki na Placu Piłsudskiego.

Z balkonu na Zamku Królewskim odezwą się fanfary, przy dźwiękach których z dziedzińca Zamku wyjdą Trzej Królowie i przejdą na scenę, gdzie odegrają scenę „Olśnienia”. Przed królewskimi Orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem.

Na Placu Zamkowym nie zabraknie znanych i wyczekiwanych atrakcji – taniec Aniołów z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak Diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego. Nowością będzie występ bębniarzy.

Reklama

Każdy z Królów będzie podróżował do Betlejem w inny sposób: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

W czasie Orszaku odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie kolęd – najpierw w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula, a później – warszawskich studentów pod przewodnictwem Aleksandry Siekierzyńskiej.

Na Placu ustawione będę zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki. Będzie możliwość zakupienia orszakowych gadżetów i książek, ciepłych posiłków i napojów oraz zaczerpnięcia wiedzy o misjach w namiocie Ad Gentes.

Tradycyjnie, Orszakowi towarzyszą konkursy: plastyczny „Oblicze Dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie”; szopek bożonarodzeniowych; poetycki – kolejna zwrotka do pastorałki „Oj Maluśki, Maluśki” oraz multimedialny – filmik-relacja z Orszaku.

W listopadzie zakończyła się natomiast kolejna edycja konkursu „Głosuj na wielbłąda! I wygraj korony!” – wielbłąd pojedzie do Łochowa, a czekoladki za drugie i trzecie miejsce będą rozdawane na Orszaku w Brańsku i Wielopolu Skrzyńskim.

Orszak Trzech Króli – tłumaczą organizatorzy – jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.

Na czym polega fenomen tej inicjatywy? Zdaniem jej pomysłodawcy, Piotra Giertycha, popularność Orszak Trzech Króli zawdzięcza jasnemu przekazowi: ma być radosnym i spokojnym przejściem do Stajenki, by pokłonić się nowo narodzonemu Chrystusowi. Jest też apolityczną manifestacją wartości rodzinnych.

Pomysł zorganizowania ulicznych jasełek powstał w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Wydarzenie zakrojone na tak szeroką skalę narodziło się z małego, szkolnego przedstawienia.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli są niezwykle atrakcyjne, na co wskazuje zwiększająca się co roku ilość miejscowości, które włączają się w tę inicjatywę. Każdego roku na orszakowej mapie przybywa ok. 100 nowych miejscowości. W 2009 r. zaczynano od jednego warszawskiego pochodu, w 2012 r. Orszaków było już 24, w 2016 – już aż 420, w 2017 – 515, a rok temu 644.

Orszak staje się coraz bardziej popularny poza granicami Polski – odbędzie się również w innych krajach europejskich (Wielka Brytania, Niemcy, Ukraina), w Ameryce Północnej (Chicago), Ameryce Południowej (Boliwia), Afryce (Rwanda i Kongo) oraz w Azji (Kazachstan i Palestyna).

Inicjatorem i organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Fundacja przez cały rok pracuje też nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Prowokuje do twórczego działania poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierającej swoje środowiska.

Fundacja patronuje wielu akcjom i inicjatywom jak np. Towarzystwa Rycerskie. Zabiega też o propagowanie wolontariatu i działalności charytatywnej. Podczas OTK prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. zdolnych dzieci i młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

KAI, ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę