Nasze projekty

50 lat życia zakonnego sześciu sióstr zakonnych w Sandomierzu. „Trzeba podziękować Bogu”

Sześć zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, należących do prowincji sandomierskiej, obchodziło 50-lecie życia zakonnego. "Dziękujmy Bogu za miłość, której siostry doświadczyły, ale także za tę miłość, którą siostry dawały innym" - mówił podczas uroczystości bp Piotr Turzyński.

fot. Exe Lobaiza/cathopic.com

Uroczystość odbyła się w Domu Prowincjalnym w Sandomierzu. Mszy świętej przewodniczył biskup Piotr Turzyński. W koncelebrze uczestniczył kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej ks. Marek Fituch oraz księża z diecezji radomskiej, sandomierskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

W homilii bp Piotr Turzyński mówił, że gromadzimy się „z wdzięcznością w sercu, bo chcemy podziękować za 50 lat służby zakonnej w Kościele, w zgromadzeniu i pośród ludzi”. Obecność Boga powinna przynosić w naszym życiu radość i dawać nadzieję, że wszystko, co robimy, ma sens. Nawet wtedy, gdy życie byłoby trudne, mamy wybrać radość. W życiu mamy kierować się miłością. Poszliśmy za Panem, który umiłował do końca, aż do ofiary krzyża. Zawsze jest tylko jedna droga – droga miłości, która niewiele ma wspólnego z emocjami – mówił biskup Piotr Turzyński.

Szczególnie dzisiaj za te 50 lat trzeba podziękować Bogu. Za miłość, której siostry doświadczyły, ale także za tę miłość, którą siostry dawały innym – dodał ksiądz biskup.

Reklama

ZOBACZ: Legendarny piłkarz Ronaldo przyjął chrzest. „To wyjątkowy dzień”

„Jubileusz daje każdemu z nas możliwość specyficznego doświadczenia czasu”

S. Justyna Oksiuta mówi, że każdy przeżywany jubileusz jest szczególną okazją i wyjątkowym czasem dziękczynienia za wielkie dzieła, jakie Bóg czyni w życiu ludzi, wspólnot i narodów.

Jubileusz ślubów zakonnych jest pieczęcią wierności ślubom złożonym Bogu. Świadectwem pięknego życia i wyrazem obecności Chrystusa, który nieustannie nam towarzyszy, „broni, oświeca i ratuje”. Jubileusz daje każdemu z nas możliwość specyficznego doświadczenia czasu i przypomina o jego przemijaniu, a zarazem o jego wielkim znaczeniu i oddziaływaniu na nasze życie. Jubileusz zakonny to święto Zgromadzenia oraz wspólnoty lokalnej – mówiła s. Justyna Oksiuta.

Reklama

Po homilii siostry służki odnowiły profesję zakonną i otrzymały pamiątkowe różańce. Natomiast po odśpiewaniu „Te Deum” oraz uroczystym błogosławieństwie w sali rekreacyjnej odbyła się kolejna część radosnego jubileuszowego świętowania. Słowa do złotych jubilatek skierowała Matka Generalna Zgromadzenia s. Mirosława Grunt. Dziękuję za każdy trud włożony w pracę podejmowaną w zgromadzeniu, troskę, ofiarność oraz modlitwę oraz życzę, aby Maryja dawała siostrom pewność, że wytrwają w wierności i swoim życiem będą pokazywać światu piękno życia konsekrowanego – powiedziała s. Grunt.

PRZECZYTAJ: Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier w polskich kinach! To „film, który każdy powinien zobaczyć”

Siostry, poświęcające się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży

W Mariówce, która leży na terenie diecezji radomskiej, od ponad 100 lat ma swoją siedzibę Zarząd Generalny Zgromadzenia. Tutaj siostry zgłębiają dar swego powołania, odbywając formację podstawową: postulat, nowicjat, juniorat oraz przeżywają coroczne rekolekcje i dni odnowy. Siostry prowadzą szkoły w Mariówce i Sandomierzu oraz kilka przedszkoli. Pracują jako nauczycielki i wychowawczynie w szkołach, internatach i przedszkolach, służą chorym w szpitalach, zakładach opieki i domach, pracują w krajach misyjnych.

Reklama

Siostry służki prowadzą także ośrodek zdrowia w Mariówce. Powstał on w ramach Dzieła Pomocy Chorym „Promień” w hołdzie Janowi Pawłowi II. Siostry służki przeznaczyły na ten cel budynek dawnych szkół, skonfiskowany przez władze komunistyczne i zwrócony po 50 latach.

Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Siostry zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich. Poświęcają się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży oraz uczestniczą w duszpasterskich i misyjnych zadaniach Kościoła.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę