Nasze projekty

Dwie największe warszawskie pielgrzymki odwołane w tradycyjnej formie

Zarówno Warszawska Pielgrzymka Piesza jak i Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna nie wyruszą w tym roku na Jasną Górę w dotychczasowym kształcie. WPP pójdzie w grupie ok. 50 osób - reprezentantów poszczególnych grup, a WAPM zaprasza do pielgrzymowania duchowego i na wydarzenia stacjonarne.

Jak przypomina o. Krzysztof Wendlik, kierownik Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, pierwsza WPP wyruszyła w roku 1711 w intencji ustania epidemii dżumy. Od tamtej pory rokrocznie z Warszawy do Częstochowy wędrują tysiące ludzi. Obecnie WPP to jedna z najstarszych i największych pielgrzymek w Polsce. Tym razem niestety nie będzie możliwe zorganizowanie jej w dotychczasowej formie. Zamiast tradycyjnej, wielotysięcznej pielgrzymki, do Częstochowy pójdzie ok. 50 osób. – Każda z grup pielgrzymkowych będzie reprezentowana przez swojego przewodnika – wyjaśnia o. Wendlik i zapowiada, że przewodnicy w specjalnych plecakach będą nieść intencje pielgrzymów, którzy zostali w domach.

– Ta decyzja podyktowana jest troską o pielgrzymów, o gospodarzy przyjmujących nas i o służby zaangażowanych w bezpieczny jej przebieg – powiedział o. Krzysztof Wnedlik. W filmie, który pojawił się na fanpage’u WPP wyjaśnił, że „z uwagi na wciąż niepewny fakt sanitarny oraz fakt, że pielgrzymki nie organizuje się w ciągu kilku dni” organizatorzy nie chcą doprowadzić do sytuacji, w której musieliby decydować, które grupy pójdą na Jasną Górę, a które nie.

W tym roku WPP pielgrzymuje pod hasłem, którym są słowa kard. Wyszyńskiego: „Ten zwycięża, kto miłuje”. – Pielgrzymka piesza wymaga ofiary i wyrzeczenia. Jej tegoroczna forma, czyli pielgrzymowanie duchowe, dla wielu z Was może być najtrudniejszą pielgrzymką w życiu. Będzie wymagała ofiary z tego, bez czego wielu pątników nie wyobraża sobie pierwszych dni sierpnia – zauważa kierownik pielgrzymki. Ma jednak nadzieję, że będzie to czas jedności serc w modlitwie i wspólnym przebłaganiu Boga za grzechy.

Reklama
Reklama

Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. W 1711 r. Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego przy paulińskim kościele św. Ducha w Warszawie poprowadziło pielgrzymkę na Jasną Górę w imieniu miasta prosząc o ocalenie przed szalejącą epidemią. Do dziś w częstochowskim Sanktuarium przechowywana jest srebrna tablica – wotum mieszkańców Warszawy, złożone z prośbą o oddalenie zarazy. Bractwo organizowało i odbywało pielgrzymki aż do połowy XX wieku, nawet w czasach zaborów. W 1792 r. wojska zaborcze na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic wymordowali wszystkich uczestników pielgrzymki. Pątnicy do dziś w trakcie wędrówki zatrzymują się przy ich zbiorowej mogile.

W 1963 r. władze nie zgodziły się na wyruszenie warszawskich grup, motywując swoją decyzję epidemią ospy, występującej na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła „nielegalna pielgrzymka”, którą na Jasnej Górze przywitał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Reklama
Reklama

Słowo o.Krzysztofa Wendlika Kierownika 309 WPP w sprawie tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę

Słowo o.Krzysztofa Wendlika Kierownika 309 WPP w sprawie tegorocznej Pielgrzymki na Jasną Górę

Posted by Warszawska Pielgrzymka Piesza WPP on Friday, May 29, 2020

Reklama

Także 40. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna nie wyruszy w tym roku na Jasną Górę. – Podjęliśmy taką decyzję z troski o zdrowie naszych gospodarzy, wszystkich naszych dobrodziejów, którzy przygotowują dla nas posiłki i z którymi spotykamy się na naszej drodze. Ponadto w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim pielgrzymom zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego – tłumaczą na swoim fanpage’u organizatorzy.

WAPM to pielgrzymka ludzi młodych. Jej szlak liczy ok. 300 km i wiedzie szlakiem sanktuariów maryjnych, m.in. m. in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach i Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia.

W tym roku WAPM odbędzie się w formie hybrydowej: będzie można pielgrzymować duchowo i brać udział w wydarzeniach organizowanych w Warszawie. Zapowiadają, że codziennie w kościele akademickim św. Anny w Warszawie odbędzie się Msza Święta o godz. 20:00, a następnie tradycyjny, pielgrzymkowy Apel Jasnogórski. O oprawę i prowadzenie tych spotkań zadbać mają poszczególne grupy pielgrzymkowe. Organizatorzy przygotują także Przewodniki Duchowe oraz inne materiały, które pomogą duchowo przeżyć pielgrzymkę. Tegoroczne hasło pielgrzymki to „Wypłyń na głębię”. – Kiedy rok temu ogłaszałem temat i hasło kolejnej akademickiej pielgrzymki na Jasną Górę, nikt z nas nie spodziewał się, co nas spotka w tym roku, jak bardzo ten czas okaże się trudny i skomplikowany dla wszelkich rodzajów zgromadzeń, wspólnych modlitw, a tym bardziej pielgrzymowania – mówi ks. Krzysztof Siwek, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. W filmie zamieszczonym na fanpage’u WAPM zaprasza do pielgrzymowania duchowego i proponuje, by w tych dniach, 5-14 sierpnia, podjąć pielgrzymkę osobistą na terenie Warszawy lub poza nią, wziąć udział w Mszy w swojej parafii czy też zaśpiewać znane wszystkim pątnikom Godzinki o Niepokalnym Poczęciu NMP.

PIELGRZYMKA W WARSZAWIE! PIELGRZYMKA DUCHOWA!

PIELGRZYMKA W WARSZAWIE! PIELGRZYMKA DUCHOWA!Bracia i Siostry,Poniżej zamieszczamy komunikat ks. Przewodnika WAPM dotyczący przebiegu 40 Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Najważniejsze informacje:- 40. Pielgrzymka Akademicka w tym roku nie wyruszy na Jasną Górę, ale odbędzie się w formie hybrydowej: w formie pielgrzymki duchowej oraz w ramach wydarzeń stacjonarnych w Warszawie,- każdego dnia w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie odbędzie się Msza Święta o godz. 20:00, a następnie tradycyjny, pielgrzymkowy Apel Jasnogórski, których oprawę i prowadzenie zapewnią poszczególne grupy pielgrzymkowe,- dla wszystkich uczestniczących w 40. WAPM zostaną zapewnione Przewodniki Duchowe oraz inne materiały, które pomogą nam duchowo przeżyć pielgrzymkę,- planowane są liczne internetowe transmisje na żywo każdego dnia, podczas których oprócz transmitowania wydarzeń stacjonarnych, będziemy chcieli łączyć się wspólnie na stałe części dnia tj. Godzinki, Konferencje, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego,- szczegółowe informacje organizacyjne, co do Zapisów, odbioru Programów Duchowych, pełnego przebiegu 40. WAPM – zostaną przedstawione niebawem.Dlaczego nie możemy ryzykować w tym roku i zorganizować pielgrzymki w tradycyjnej formie pieszej?Podjęliśmy taką decyzję z troski o zdrowie naszych gospodarzy, wszystkich naszych dobrodziejów, którzy przygotowują dla nas posiłki i z którymi spotykamy się na naszej drodze. Ponadto w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim pielgrzymom zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, które nakładają na organizatora szereg obowiązków trudnych do wyegzekwowania w realiach pielgrzymkowych, a także w przypadku wykrycia osoby zakażonej koronawirusem, odsyłają całą pielgrzymkę do kwarantanny instytucjonalnej.Liczymy, że spotkamy się z Waszym zrozumieniem. Dlatego pragniemy zaprosić Was do pielgrzymowania w tym roku w tak szczególnej formie, a w przyszłym roku zrobimy wszystko, by wyruszyć na pątniczy szlak ku Jasnogórskiej Pani w 41. WAPM!

Posted by Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna on Monday, June 22, 2020

Według wytycznych GIS w pielgrzymce mogą brać udział tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych. Uczestnicy pielgrzymki mają zostać zapoznani z wytycznymi GIS o postępowaniu podczas epidemii: obowiązkiem częstego mycia rąk wodą z mydłem i dezynfekcji osuszonych dłoni, zachowaniem dystansu społecznego pomiędzy ludźmi (rekomendowane są 2 metry), unikania dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Na organizatorach pielgrzymek spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia sanitarnego-higienicznego – odpowiednich warunków zakwaterowania, dostatecznej ilość toalet i umywalni, dostępu do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego.

W dokumencie GIS czytamy także, że „Pątnicy powinni posiadać środki ochrony osobistej, w tym maseczki/osłonę ust, nosa, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni. W przypadku, gdy uczestnikowi pielgrzymki zabraknie ww. środków, Organizator jest zobowiązany do ich zapewnienia”.

os, ad, WAPM, WPP, KAI/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę