Nasze projekty

11 kandydatów do kapłaństwa rozpoczęło w Gdańsku rok przygotowawczy. „Mają tu przestrzeń do budowania więzi z Jezusem”

We wtorek, 27 września do domu propedeutycznego w Gdańsku przyjechało 11 kandydatów do kapłaństwa z archidiecezji gdańskiej i diecezji toruńskiej. Pierwszy rok formacji to intensywny czas rozeznawania powołania i kształtowania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. "Ten okres jest nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny" - podkreśla ks. Robert Zieliński,.

fot. Saint John's Seminary/Unsplash

Na znaczenie roku propedeutycznego wskazuje ks. Robert Zieliński, prorektor odpowiedzialny za początkową formację do kapłaństwa w archidiecezji gdańskiej. Ten okres jest nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny. Widzimy to na podstawie doświadczenia z ubiegłego roku. Kandydaci mają tu przestrzeń do budowania więzi z Jezusem, a także do kształtowania relacji międzyludzkich, które dzisiaj są bardzo mocno zaburzone. Jest również element intelektualny, który jest ważny, ale nie jest on najistotniejszy na tym etapie – mówi ks. Zieliński.

W gronie 11 kandydatów, 5 jest z archidiecezji gdańskiej, natomiast 6 z diecezji toruńskiej. O charakterze wspólnego projektu formacyjnego mówi ks. Bartosz Adamski, prefekt z Torunia. Zamierzenie jest takie, że jesteśmy jedną wspólnotą, ale mamy korzenie w swojej diecezji. Na to też kładą nacisk biskupi. Wprawdzie jesteśmy poza granicami naszej diecezji i niektórzy mogą martwić się, czy nie zatracimy naszej tożsamości toruńskiej, jednak trzeba podkreślić, że jesteśmy w ramach metropolii – zauważa ks. Adamski.

„Jest w tym nadzieja na głębsze rozeznanie kandydatów i ich lepszą formację”

Dodaje, że pobyt w Gdańsku nie oznacza wyobcowania z własnej diecezji. Będzie nas łączyć modlitwa za naszą diecezję, biskupa, o nowe powołania oraz za powołanych. Będziemy również przyjeżdżać do naszej diecezji na uroczystości. Już w najbliższą niedzielę będziemy na obłóczynach w seminarium – podkreśla prefekt.

Reklama

Celem roku propedeutycznego zorganizowanego przez dwie diecezje w ramach metropolii jest wzmocnienie wszechstronnej formacji kandydatów do kapłaństwa. Mamy ten sam cel. Ufamy, że połączone siły w ramach metropolii będą owocować w przyszłości, a współpraca będzie wzbogacająca dla wszystkich. Jest w tym nadzieja na głębsze rozeznanie kandydatów i ich lepszą formację, skupioną wokół rozwijania przyjaźni z Jezusem – dodaje ks. Adamski.

W zeszłym roku, decyzją abp. Tadeusza Wojdy przygotowanie do kapłaństwa w Gdańskim Seminarium Duchownym zostało wydłużone o rok propedeutyczny i obecnie trwa 7 lat.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę