Nasze projekty

„Ubrana w światło”. Niezwykłe Oratorium dla Królowej Pokoju

W pierwszą rocznicę powstania Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie odbędzie się niezwykły koncert. "Oratorium dla Pokoju" napisał specjalnie na tę okoliczność znany franciszkański kompozytor o. Grzegorz Kwiecień OFMConv, twórca m.in. hymnu tegorocznej Akademickiej Pielgrzymki z Warszawy na Jasną Górę.

Reklama

Ubrana w światło/ Cała piękna/ Ty nosisz w sobie Boga blask/ Bo nie ma w Tobie Zmazy grzechu/W Tobie jest pełnia łask

Tymi słowami zaczyna się jeden z kilkunastu nowych utworów, które złożą się na Oratorium. Mają wręcz monumentalny wydźwięk, słychać w nich inspiracje muzyką filmową i wieloma innymi nurtami współczesnej muzyki. Wykona je zespół wokalny Miriam z towarzyszeniem profesjonalnych instrumentalistów. Całością będzie dyrygował o. Andrzej Sąsiadek OFMConv. – proboszcz parafii w Niepokalanowie, znany m.in. z dyrygowania chórem grupy Brązowej WAPM na Jasną Górę. 

Wszystkie teksty, napisane przez o. Grzegorza Kwietnia inspirowane są Pismem Świętym. Ich wspólnym mianownikiem jest modlitwa o pokój, ponieważ Oratorium zostało włączone w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszą rocznicę powstania w Niepokalanowie kaplicy stałej modlitwy o pokój.

Reklama

– Będziemy się modlić nie tylko o ten pokój w wymiarze militarnym, ale też o pokój w rodzinach, o pokój w miejscach pracy, o pokój w naszych sercach – mówi o. Andrzej Sąsiadek. – Mam nadzieję, że te 11 utworów które wykonamy w sobotę to będzie uczta dla ucha i przede wszystkim dla serca – dodaje.

Koncert odbędzie w sobotę 31 sierpnia o godz. 20. Poprzedzi uroczystości dnia następnego, kiedy to o godz. 13:00 zostanie odprawiona msza święta w intencji pokoju na świecie.

Reklama

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie jest częścią wielkiego dzieła, którego celem jest utworzenie na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji w intencji pokoju (tzw. 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju), w których pod opieką Matki Bożej, przed Najświętszym Sakramentem trwa nieustająca modlitwa w tej intencji. Dotychczas powstało osiem Światowych Centrów Modlitwy o Pokój: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Płd. i Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach oraz w Niepokalanowie.

Polska Kaplica Pokoju powstała w Niepokalanowie nieprzypadkowo. Jest to miejsce naznaczone obecnością św. Maksymiliana Kolbe, który w czasie II wojny światowej, złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.

Podczas powstawania Kaplicy miało miejsce wyjątkowe, opatrznościowe wydarzenie, odnaleziono zapomniany list o. Maksymiliana Kolbego, który w 1934 roku, z misji w Japonii, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę i kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu:

Reklama

„… Zapewne bazylika będzie spora według potrzeby, ale uboga i piękna harmonią wszystkich części, zgranych do jej jedynego celu: zbawić i uświęcić jak najwięcej dusz przez Niepokalanów. (…) wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zagląda do kościoła, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia…”.

Projekt Kaplicy Pokoju zatwierdzony przed poznaniem treści listu odpowiadał wyobrażeniom św. O. Maksymiliana Kolbego. W centrum ołtarza Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu znajduje się srebrna figura Matki Bożej. Naturalnej wielkości postać Niepokalanej ma otwarte dłonie – w geście zaproszenia, zaś hostia umieszczona pod sercem Maryi widoczna jest spod uchylonych szat. Figurę otacza wieniec lilii wykonanych ze srebra – symbol czystości i niepokalanego poczęcia. Rzesze ludzi przybywają tu codziennie, aby upraszać łaski u Matki Niepokalanej.

Posłuchaj, jak wyglądało i brzmiało Oratorium rok temu. Również było napisane przez o. Grzegorza Kwietnia OFMConv.  

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę