Nasze projekty

Rowerami z Łeby do Santiago. Camino Polaco od 17 dni na szlaku

Jest ich czterech: trzech kapłanów i jeden świecki mężczyzna. Dziennie pokonują rowerem nawet 152 km, w deszczu, upale, pod górę, autostradą i polną drogą. Od 17 dni w drodze do Santiago de Compostella jest rowerowa pielgrzymka, która wyruszyła z Łeby 1 lipca.

Reklama

Ekipę pielgrzymkową tworzą: ks. Janusz Chyła, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, ks. Tomasz Huzarek i ks. Arkadiusz Drzycimski, moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Pelplińskiej oraz Mariusz Żychliński z Chojnic. Wszystkie bagaże wiozą ze sobą na rowerach, nocują u napotkanych ludzi, w hostelach, na campingach, czasem pod chmurką. Dzień zaczynają Mszą św. i śniadaniem. Potem do pokonania mają zwykle ponad 100 km. po drogach i bezdrożach Europy. Łącznie: 3500 km pod górkę, z górki, szosą, lasem czy bezdrożem.

Nie brakuje im też przykrych doświadczeń: już 7. dnia pielgrzymki w Bremie skradziono im 2 rowery. „Pielgrzymowanie uczy pokory i otwartości na nieznane” – napisali komentując to zdarzenie na Twitterze.

Bardzo szybko jednak znaleźli nieoczekiwaną pomoc. Polscy parafianie z kościoła w Bremie, gdzie tego dnia zgromadzili się na Mszy św. zrobili dla nich zrzutkę i już następnego dnia pielgrzymi mogli kupić 2 nowe rowery w miejsce tych ukradzionych. Wszystkich, którzy z Polski chcieli wspierać ten zakup poprosili, by fundusze przekazali na budowę hospicjum w Kartuzach, które chcą również wspierać swoją pielgrzymką.

Reklama
Reklama

Pielgrzymi jadą rowerami klasycznym, udokumentowanym szlakiem świętego Jakuba, przemierzając najpierw polskie wybrzeże, potem Niemcy, Luksemburg, Francję, Hiszpanię. Przez wieki przemierzali ten najważniejszy europejski szlak do Santiago de Compostela przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci: Karol Wielki, Święty Franciszek z Asyżu, święta Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy z Loyoli czy papież Jan XXIII. Trud drogi ofiarują w intencji licznych nowych i świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych oraz aby Panu Bogu podziękować za wizytę św. Jana Pawła II w Pelplinie 20 lat temu.

– Nawiązując do doświadczeń dawnych wieków, chcemy jednocześnie jako ludzie wierzący poprzez modlitwę, poprzez nasze świadectwo, przejechać wiele krajów Europy, żeby pokazać, że Chrystus nas fascynuje. Chcemy Go pokazać naszym świadectwem – mówił w wywiadzie dla Radia Maryja ks. Janusz Chyła, uczestnik pielgrzymki.

Reklama
Reklama

Gdy jechali przez Francję często zwracali uwagę na zamknięte kościoły, których nie brak w tamtejszych małych miasteczkach.

Pierwszy otwarty kościół na szlaku we Francji napotkali dopiero 15 lipca. Był w opłakanym stanie, również wskazującym na problemy Kościoła we Francji.

We wpisie podsumowującym 16. dzień pielgrzymki napisali:
„Zaczęły się prawdziwe upały. 32 do 35 stopni to już robi wrażenie. Stad tylko wynikała trudność drogi. Poza tym, żeby trafić na właściwy nasz szlak, trzeba nam było nieco nadgonić. Z racji upałów zmieniliśmy tez nieco program: po małym śniadaniu chcieliśmy podjechać jak najwiecej kilometrów zanim zacznie się prawdziwy upał. Mszę świętą odprawiliśmy w drodze. W ten sposób w porannym chłodzie zrobiliśmy ok 60 kilometrów. Wtedy drugie śniadanie i dalej w drogę. Upał dawał się rzeczywiście we znaki. Trzeba się do tego przyzwyczaić, teraz to pewnie będzie normalką.”

Do Santiago chcą dotrzeć 28 lipca.

Wszyscy, którzy chcieliby każdy przejechany przez nich kilometr przełożyć na ofiarę wspierającą budowę hospicjum w Kartuzach mogą wpłacać fundusze na konto:

Os. Wybickiego 35, 83-300 Kartuzy
88 1020 1866 0000 1802 0001 4290
z dopiskiem: CAMINO POLACO 2019

Codzienne zmagania pielgrzymów można obserwować na ich kontach w serwisach społecznościowych: https://www.facebook.com/pg/caminopolaco2019/

oraz https://twitter.com/Leba_Santiago

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę