Organizatorzy Marszu chcą, aby było to centralne wydarzenie obchodów Narodowego Dnia Życia. który zgodnie z uchwałą Sejmu RP „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.
Wszystko rozpocznie się Mszą św. sprawowaną o godz. 11 w obu warszawskich katedrach: św. Jana na Starym Mieście oraz św. Floriana na Pradze Północ. Po Mszy uczestnicy uformują na Placu Zamkowym pochód i przejdą ulicami Śródmieścia na Plac Trzech Krzyży. Tam wygłoszone będzie Orędzie.
Uczestnicy tegorocznego Narodowego Marszu Życia będą domagać się od rządzących „obiecanych i deklarowanych, a obecnie zaniechanych, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju cywilizacji życia. Upomną się o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, uchwalenie obywatelskiego projektu „Stop pedofilii” oraz wypowiedzenie przez Polskę genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.
Marsz objął w tym roku patronatem przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Cieszy mnie bardzo, że apel św. Jana Pawła II aby w każdym kraju obchodzono corocznie Dzień Życia, przybiera w Polsce kolejny już raz konkretną formę” – napisał w deklaracji patronackiej. I dodał:
Ufam, że Marsz będzie nie tylko wyrazem przekonania milionów ludzi w Polsce i miliardów na całym świecie, ale przede wszystkim wyrazem wpisanej w każdego człowieka naturalnej prawdy o prawie do życia dla każdego, jako nadrzędnego i podstawowego prawa człowieka.
Przeczytaj również
Narodowy Marsz Życia organizuje po raz drugi Fundacja Życie i Rodzina oraz osoby związane z ruchami pro-life z całej Polski. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 22 tys. osób.
Stacja7 jest patronem medialnym Marszu.
ad/Stacja7