Nasze projekty
fot. Pixabay

Uroczystość Wszystkich Świętych w czasie pandemii. Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Jak - zachowując obostrzenia sanitarne - dobrze i owocnie przeżyć uroczystość Wszystkich Świętych? Z czym wiąże się możliwość uzyskania odpustu? Czy na cmentarzu obowiązują restrykcje epidemiczne? Oto garść informacji związana z 1 i 2 listopada i wiążącymi się z nimi praktykami.

Reklama

1. Czy nawiedzenie cmentarza w uroczystość Wszystkich Świętych jest obowiązkowe?

Musimy pamiętać, że uroczystość Wszystkich Świętych to nie święto zmarłych – nie ma obowiązku nawiedzania cmentarza w ten dzień. W obecnej sytuacji epidemicznej warto więc rozłożyć wyjazd na cmentarze na klika dni.

Wielu biskupów zdecydowało się na odwołanie procesji na cmentarzach i przeniesienie wszystkich Mszy św. z cmentarzy do kościołów w swoich diecezjach. Lista diecezji dostępna jest TUTAJ.

Reklama

2. Czy muszę założyć maseczkę będąc na cmentarzu, na otwartej przestrzeni?

Tak. Od soboty 24 października, cała Polska została objęta czerwoną strefą, w której każdy ma obowiązek nosić maseczkę i zachowywać dystans społeczny, także na otwartej przestrzeni.

Reklama


3. Warunkiem uzyskania odpustu za dusze czyśćcowe jest nawiedzenie cmentarza. W jaki sposób odnieść się do tego w czasie pandemii?

Warunek nawiedzenia cmentarza w celu uzyskania odpustu za dusze zmarłych został w tym roku zniesiony dla osób starszych, chorych i wszystkich, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu – na przykład ze względu na kwarantannę. Osoby te mają obowiązek duchowo łączyć się z wiernymi pobożnie nawiedzającymi miejsca święte i mają w obowiązku odmówienie modlitw. O zmianach i szczegółach uzyskania odpustu za dusze zmarłych piszemy w artykule TUTAJ.

Reklama

4. W jaki sposób Kościół zaleca świętowanie uroczystości Wszystkich Świętych w tym roku? 

Biskupi zachęcają wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „Oktawę” Uroczystości. Apelują, by przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych, nie ustawać w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę