Nasze projekty
Reklama
Płaszczenica z 1599 roku | Fot. Przewodnik po Muzeum Benaki, Angelos Delivorrias/Wikipedia

Płaszczenica zamiast Grobu Pańskiego, czyli Wielki Piątek u prawosławnych i grekokatolików

W Wielki Piątek zamiast znanego katolikom tradycyjnego Grobu Pańskiego, w cerkwi na specjalnym stoliku umieszczana jest płaszczenica. Czym jest i jaką pełni rolę?

W Kościołach wschodnich Wielki Tydzień nazywany jest też Tygodniem Męki (Strasnyj Tyżdeń). Od poniedziałku do środy nie sprawuje się Eucharystii, lecz Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której wierni mogą przyjąć Komunię świętą. Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie odprawia się Mszy św. Po południu odbywają się Nieszpory (weczirnie).

Płaszczenica z XVII wieku | Fot. Shakko/Wikipedia

Płaszczenica i Grób Pański

Podczas wieczerni w nawie cerkwi na specjalnym stoliku, tzw. „świętym prestole”, dekorowanym kwiatami umieszczana jest płaszczenica – rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. Płótno bardzo często zdobione jest ornamentami i scenami religijnymi.

Założenie Grobu Pańskiego jest poprzedzone trzykrotną uroczystą procesją z płaszczenicą wokół cerkwi. Następnie duchowni i wierni adorują symboliczny grób – podchodzą kolejno, składają pokłon, czynią znak krzyża i całują wizerunek Chrystusa na płaszczenicy.

W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną podczas rezurekcji płaszczenica jest obnoszona wokół świątyni, następnie wnoszona przez carskie wrota do prezbiterium i układana na ołtarzu. Pozostaje tam na czterdzieści dni, aż do święta Wniebowstąpienia.

Procesja z płaszczenicą | Fot. Wikipedia

Reklama

Płaszczenica z wizerunkiem złożonej do grobu Bogurodzicy

W obrządku wschodnim istnieje również tradycja czczenia płaszczenicy z wizerunkiem złożonej do grobu Bogurodzicy, która zostaje umieszczona na środku świątyni w czasie nabożeństw związanych ze świętem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

W trzecim dniu od daty święta Zaśnięcia w niektórych świątyniach, zwłaszcza katedralnych, odprawiany jest tzw. obrzęd pogrzebu Bogurodzicy przed płaszczenicą. W cerkwiach, które zostały zamienione na kościoły, płaszczenice zawiesza się jako dekoracje na ścianach prezbiterium lub nawy.

KAI,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja