Który okres jest najdłuższy w roku liturgicznym? Pytanie w “Milionerach”

W polskiej edycji „Milionerów” często padają pytania dotyczące tematyki kościelnej. I uczestnicy często na nich polegają. Tak było i dziś. 

Reklama

Choć pierwsze pytanie nie stanowiło problemu, na drugim gracz z Piaseczna stracił aż dwa koła. Gdy zobaczył treść trzeciego pytania, wydawał się pewny odpowiedzi. Brzmiało ono: „Najwięcej dni w roku liturgicznym przypada na: A. adwent B. triduum C. wielki post D. okres zwykły”. Uczestnik od razu wyeliminował opcję D. Po chwili namysłu wybrał C, wielki post. I po chwili zakończył grę.  

Przypomnijmy zatem. Rok liturgiczny dzieli się na następujące okresy: Adwent, okres Bożego Narodzenia, okres zwykły, Wielki Post, Triduum Paschalne, Okres Wielkanocny i ponownie okres zwykły trwający aż do zakończenia roku liturgicznego, czyli początku Adwentu. 

Najkrótsze jest Triduum Paschalne. Jak sama nazwa wskazuje, to tylko 3 dni. Krótki jest Adwent – może trwać od 20 do 28 dni. Jeszcze krótszy okres Bożego Narodzenia – czasem zaledwie 14 dni, czasem może wydłużyć się do 20. Wielki Post (zaczyna się od Środy Popielcowej, kończy w Wielki Czwartek) to rzecz jasna 40 dni. Zaś rozpoczynający się wraz z Niedzielą Wielkanocną okres wielkanocny trwa równo 50 dni. 

Reklama
Reklama

Skoro rok liturgiczny trwa mniej więcej 365 dni w roku (liczba różni się w zależności od długości Adwentu), łatwo wydedukować, że najdłuższy jest okres zwykły. Trwa około 230 dni w roku, wypełniając ponad 60% całego roku liturgicznego. 

A jeśli w zapamiętaniu nie pomoże matematyka, w podpowiedzi powinna pomóc nasza pamięć wzrokowa. W ornatach jakiego koloru przeważnie widzimy księży przy ołtarzu? Zielonego, prawda? Wszystko dlatego, że to właśnie okres zwykły wyróżnia się tym, że w liturgii używa się wówczas przeważnie koloru zielonego.

Reklama
Reklama

sp/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę