Nasze projekty
fot. Unsplash

Rodzeństwo. Najdłuższa miłość na świecie

Nikt tak pięknie nie przytnie ci grzywki jak starsza siostra. Nikt tak technicznie nie nauczy wchodzić na drzewo jak starszy brat.

Reklama

Relacje z rodzeństwem są nie do zastąpienia. Rodzeństwo to sztuka życia społecznego. Sztuka opiekuńczości, wstawiania się za kimś, dotrzymywania słowa, zachowania tajemnic, sztuka miłości. Zdaje się, że rodzeństwo wymyślił Pan Bóg po to, byśmy zawsze mieli obok siebie kogoś takiego jak my. Kogoś z tym samym kodem, tą samą mimiką, grymasami, specjalnym językiem porozumiewania się, tym samym dowcipem i tą samą wrażliwością po to, byśmy nie czuli się sami.

Rodzeństwo to wspólnota myśli i wrażliwości, to pierwsza społeczność w życiu człowieka, paczka, drużyna, pierwsze „ziomki”, od których każdy może uczyć się życia i przetrwania, ale także poczucia wsparcia. Rodzeństwo to po prostu część nas.

Mark Twain opowiadał z lekkim dystansem taką historię, że miał brata bliźniaka, który w dzieciństwie zginął. Byli jednak tak do siebie podobni i tak bliscy, że nie jest w stanie powiedzieć, który z nich zginął, a który żyje. Podobieństwo bardzo przybliża. Chociaż my sami tego podobieństwa w sobie nie widzimy, jesteśmy z rodzeństwem często swoimi „kopiami”. Powtarzamy zachowania i z tego powodu, że zwyczajnie jesteśmy podobnie wychowani i z tego, że naśladujemy starsze rodzeństwo, chcemy być do nich podobni, ale także z tego powodu, że po prostu pulsuje w nas ta sama krew. Potrafimy się kłócić, ale też najpiękniej potrafimy się kochać. Biblia opisuje bardzo wiele historii rodzeństwa, czasem są one bardzo dramatyczne i są nauczką dla rodziców jak ważne jest wypracowanie dobrych relacji między dziećmi, a czasem są dla nas pięknym wzorem.

Reklama

Kiedyś uczeń zapytał starego mędrca: „Po co mi bracia? Tylko się kłócimy.” Mędrzec powiedział mu, żeby wziął do ręki patyk i go złamał, uczeń tak zrobił. Następnie mędrzec powiedział, by uczeń zebrał 10 patyków złączył je i próbował złamać, to już się nie udało. – Widzisz wiązka patyków jest nie do ruszenia. Po to właśnie jest rodzeństwo – powiedział mędrzec.

Postanowiliśmy poświęcić to wydanie właśnie im, naszym siostrom i braciom. Chcemy docenić instytucję, która rodzeństwem się nazywa. Chcemy pokazać inspirujące przykłady biblijnych rodzeństw, które wspierały się całe życie i tych, które razem, wspólnie potrafiły tworzyć wielkie dzieła. Rodzeństwa są dla siebie inspiracją, wsparciem. Rodzeństwa potrafią także stawiać się do pionu, kiedy komuś się coś pomyli na trudnej drodze, którą jest życie.

Jak pewnie większość z nas szczęściarzy, którzy mają rodzeństwo, nikt mnie tak nie rozśmiesza jak mój brat i siostra i nikt nie wzrusza jak oni. Wzruszają mnie także relacje moich dzieci jakie ze sobą mają. Jednak najbardziej chyba wzruszający jest dla mnie obraz mojej babci i jej siostry. Kiedy obie, staruszki, bardzo już posunięte w latach, wieloletnie wdowy, mocno pochylone do przodu, z laseczką w ręku przemierzały w trudzie drogę do domu drugiej, gdy ta gorzej się poczuła, gdy czegoś potrzebowała, czy choćby po to, by pobyć razem. Miłość rodzeństwa to najdłuższa miłość na świecie, ponieważ trwa przez całe życie już od narodzin, aż do końca, do ostatniego dnia i wiecznie. 

Reklama

Cieszmy się więc z rodzeństwa, jeśli je mamy, wspierajmy się i pamiętajmy, że nikt nie jest w stanie nas zrozumieć od pierwszych naszych dni jak brat i siostra.

Modlitwa za brata i siostrę

Proszę Cię, Panie, za moje rodzeństwo.

Reklama

Spraw, byśmy się zgadzali

i pomagali sobie wzajemnie.

Błogosław każdemu z nas na jego drodze

i zachowaj nas w miłości wzajemnej.

Amen.

Przeczytaj dalej:

Konflikty w rodzeństwie. Jak je rozwiązywać?


Rodzeństwo – najważniejsze laboratorium społeczne


Benedykt i Scholastyka. Święte rodzeństwo


Józef i jego bracia. Historia o odnalezionym braterstwie


Prymas Wyszyński „od siebie” o wychowaniu

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę