fot. M. Mazur / EpiskopatNews / Flickr

Wspominamy ŚDM: 26 lipca. Msza otwarcia

26 lipca 2016 roku, odbyła się pierwsza z głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - Msza Otwarcia. Wzięło w niej udział ok. miliona pielgrzymów.

Reklama

Trzy godziny przed oficjalnym rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży nad Krakowem przeszła burza z obfitymi opadami deszczu. Nie przeszkodziło to jednak w dobrej zabawie pielgrzymom, którzy zdążyli się już zgromadzić na Błoniach.

Wprowadzenie Symboli ŚDM

Tuż przed Mszą młodzi ludzie przynieśli przed ołtarz symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Procesji towarzyszył Hymn ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni”.

Symbole ŚDM przejmowali od siebie kolejno przedstawiciele krajów, w których odbyły się poprzednie spotkania. Jako pierwsi nieśli je pielgrzymi z Rzymu – miejsca, w którym przed 30 laty rozpoczęła się historia Światowych Dni Młodzieży. Potem m.in. Amerykanie i młodzież z Filipin. Jako ostatni symbole ŚDM nieśli młodzi z Brazylii, gdzie odbyły się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Oni przynieśli krzyż i ikonę na ołtarz i przekazali w ręce Polaków – od tego momentu gospodarzy ŚDM w Krakowie.

Reklama
Reklama

Symbole ŚDM były wnoszone na wszystkie uroczystości związane ze spotkaniem młodych – także w Kampusie Miłosierdzia. Między uroczystościami były natomiast ustawione w Parku Jordana, w specjalnie postawionej kaplicy polowej – dostępne dla adoracji.

POLECAMY: Symbole ŚDM znowu w drodze. Trafią też do Polski

Reklama
Reklama

„Otwórzcie drzwi Chrystusowi”

Mszę świętą rozpoczęła pieśń „Aprite le porte a Christo” czyli „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. To utwór, który został skomponowany na kanonizację Jana Pawła II – pomysłodawcy Światowych Dni Młodzieży.

Na początku Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz pozdrowił młodzież z całego świata w kilku językach. Radości i oklaskom nie było końca!

W swojej homilii kard. Dziwisz zachęcał młodych, by jak Jan Paweł II byli zwiastunami dobrej nowiny. „Nieście światu dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie. Dawajcie świadectwo, ze warto i trzeba Mu zawierzyć nasz los. Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc” – mówił.

Reklama

PRZECZYTAJ: Homilia Kard. Stanisława Dziwisza na Otwarcie ŚDM

„Jesus Christ, you are my life”

Po Komunii milionowy tłum zaśpiewał „Jesus Christ, you are my life” – utwór znany młodzieży na całym świecie. Jego autorem jest ks. Marco Frisina – ten, sam, który skomponował także „Aprite le porte a Christe”. Wzruszający był widok flag z całego świata, które

Obejrzyj całą transmisję Mszy otwarcia!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę