Nasze projekty

ŚDM: Specjalne bilety na komunikację w Krakowie

Od dziś w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej, punktach sprzedaży biletów i około 300 kioskach można kupić specjalny bilet uprawniający do przejazdu pojazdami komunikacji miejskiej w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży (od 26 do 31 lipca). Bilet kosztuje 15 zł.

Reklama

Okazjonalny bilet uprawnia do wielokrotnych przejazdów liniami dziennymi i nocnymi, jest ważny w strefach biletowych I i II (miasto Kraków i aglomeracja) w trakcie Światowych Dni Młodzieży, czyli od 26 do 31 lipca. W okresie jego ważności możliwa jest nieograniczona liczba przesiadek. Bilet nie wymaga kasowania. Należy go zachować do kontroli.

Bilet okazjonalny jest wygodniejszy w użyciu oraz tańszy, bo kosztuje tylko 15 zł (bilet siedmiodniowy obowiązujący w dwóch strefach kosztuje 62 zł, natomiast tygodniowy na jedną strefę – 48 zł).

„Zamierzeniem tego pomysłu jest w pierwszej kolejności zachęcenie krakowian, aby w tym czasie, w miarę możliwości, pozostawili swoje samochody pod domem i skorzystali z komunikacji miejskiej” – mówił Łukasz Franek, zastępca dyrektora ds. transportu w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Reklama
Reklama

Oferta skierowana jest przede wszystkim do krakowian. O wprowadzenie zachęt dla tych, którzy zrezygnują z samochodu apelowali podczas konsultacji społecznych mieszkańcy. Pielgrzymi mają zagwarantowane już przejazdy w ramach pakietów, które wykupił dla nich Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży.

Projekt uchwały dotyczącej wprowadzenia okazjonalnego biletu na czas ŚDM powstał na polecenie prezydenta Krakowa – Jacka Majchrowskiego. 29 czerwca Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę ws. wprowadzenie tego biletu.

Poza biletomatami i kioskami, bilet okazjonalny na ŚDM będzie można także kupić w Punktach Sprzedaży Biletów, które od 25 do 29 lipca będą czynne od 9:00 do 19:00. Natomiast od piątku 29 lipca nieprzerwanie przez całą dobę aż do niedzieli 31 lipca do godz. 24.00 będzie otwarty Punkt Sprzedaży Biletów i Informacji przy Dworcu Głównym Wschód.

Reklama
Reklama

„W każdym z tych punktów będzie co najmniej jedna osoba posługująca się językiem obcym, która udzieli pielgrzymom informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz pomoże w wyszukaniu najdogodniejszego połączenia” – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. Przykładowo, w punktach przy ul. Podwale 3/5 oraz przy Dworcu Głównym Wschód informacje będzie można uzyskać w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

MPK uruchamia też nową infolinię, gdzie uczestnicy ŚDM już od piątku 22 lipca do niedzieli 31 lipca przez całą dobę uzyskają informacje w języku polskim i angielskim. Dodatkowo, od 6:00 do 22:00 także w języku hiszpańskim, francuskim, ukraińskim, rosyjskim i niemieckim.

Jeszcze przed rozpoczęciem ŚDM, w każdym z Punktów Sprzedaży Biletów oraz w tramwajach i autobusach będą rozdawane specjalne ulotki z informacjami w języku polskim i angielskim. Znajdą się w nich numery i trasy linii korytarzowych, taryfa biletowa oraz mapy Krakowa z naniesionymi liniami korytarzowymi.

Reklama

W czasie trwania ŚDM nastąpi wyraźne wzmocnienie komunikacji miejskiej. Do przewozu pasażerów wykorzystanych zostanie 250 tramwajów i 580 autobusów, znacznie więcej niż w typowym okresie wakacyjnym, które będą kursować z większą częstotliwością. Wyznaczone zostaną także dodatkowe buspasy, które ułatwią przemieszczanie się między poszczególnymi strefami, tam gdzie ruch samochodów będzie ograniczony.


pra / Kraków

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite