Nasze projekty

ŚDM: rekordowa liczba zgłoszeń

Do udziału w centralnych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zgłosiło się już blisko 600 tys. uczestników - podała rzeczniczka ŚDM Dorota Abdelmoula podczas warszawskiej prezentacji szczegółowego programu wizyty Ojca Świętego w Polsce. Jak podkreśliła, tyle zgłoszeń to rekord w porównaniu ze spotkaniami organizowanymi w innych krajach.

Reklama

Rzeczniczka ŚDM wskazała, że spośród wszystkich zarejestrowanych dotąd osób, 170 tys. to Polacy. W spotkaniu z papieżem w Krakowie weźmie udział młodzież ze 185 krajów z całego świata. Według szacunków organizatorów w niedzielnej Mszy Posłania na Campus Misericordiae może uczestniczyć od 1,5 do 2 mln wiernych, z czego 2/3 to osoby niezarejestrowane. Dlatego diecezje będą rozdawać wiernym specjalne foldery, w których wskażą miejsca uczestnictwa w liturgii wieńczącej Światowe Dni Młodzieży.

Jak wskazuje Dorota Abdelmoula, blisko 600 tys. zgłoszeń w pierwszym etapie rejestracji to rekord pośród wszystkich dotychczasowych spotkań. Dla porównania na ŚDM w Madrycie zarejestrowanych było 420 tys. uczestników, natomiast w Rio – 355 tys. Rzeczniczka zwróciła uwagę, że drugi etap rejestracji ukończyło ok. 300 tys. młodych. Mają na to czas do końca czerwca. Oceniła, że na tym etapie wymaga się od zgłaszających podania szczegółowych danych i posiadania niezbędnych dokumentów, w tym wiz. Dlatego jest to czasochłonne. – Jednak brak sygnałów z poszczególnych Episkopatów, że grupy rezygnują z udziału w ŚDM – podkreśliła.

Zakończona została już rejestracja wolontariuszy. Do pomocy przy organizacji centralnych wydarzeń ŚDM zgłosiło się ok. 20 tys. młodych, natomiast 40 tys. będzie wspierać gości zza granicy podczas Dni w Diecezjach. Dla uczestników ŚDM przygotowano 300 tys. noclegów, z czego 200 tys. przyjmą rodziny z Krakowa i okolic.

Reklama
Reklama

Częścią ŚDM jest Festiwal Młodych. Podczas całego tygodnia zaprezentuje się blisko 280 grup z całego świata. Natomiast 135 ruchów, wspólnot ewangelizacyjnych będzie prezentować swoją duchowość w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji ŚDM, które zlokalizowane będzie w parku Jordana. Katechezy dla młodych będą odbywać się w 275 miejscach, w 30 językach. W języku polskim katechezy będzie głosić 58 biskupów.

XXXI Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 rozpoczną się 25 lipca. Poprzedzą je Dni w Diecezjach, podczas których goście będą mogli poznać polską kulturę i społeczeństwo.


mip / Warszawa

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite