Nasze projekty

ŚDM: Do Polski przez Turcję dzień przed puczem

„Jesteśmy szczęśliwi, że w Roku Miłosierdzia możemy przyjechać do Polski, do ojczyzny św. Jana Pawła II, który był papieżem Miłosierdzia i tutaj przeżyć ŚDM – najważniejszy moment Roku Świętego” – mówili młodzi Argentyńczycy, którzy jako pierwsi goście Światowych Dni Młodzieży zawitali do diecezji włocławskiej. Miejscem ich pobytu na ten czas stała się parafia Topólka.

Reklama

To szczęście mogło jednak być zakłócone. Przylecieli do Polski przez Stambuł. Z tamtejszego lotniska odlecieli na kilkanaście godzin przed puczem wojskowych w Turcji. Jeszcze dziś o tym opowiadając, mówią z przejęciem i widać, że są poruszeni tym, co mogło przeszkodzić im w dotarciu na ŚDM.

Pytani o to, czym dla nich jest przeżycie ŚDM w Polsce, co powiedzieliby młodzieży z diecezji włocławskiej, do wcześniejszej wypowiedzi dodali także i to: „Czujemy się wyróżnieni i uprzywilejowani, że to my mogliśmy tutaj przylecieć. Wielu młodych z diecezji Anatuya chciało tu być – znaleźć się mogli nieliczni. Odbieramy to jako łaskę”. A zapytani o Ojca Świętego stwierdzili, że papieża Franciszka nigdy z bliska nie widzieli (poza dwoma z nich, którzy ostatnie ŚDM przeżyli w Brazylii), ale są dumni, że to ich rodak. Mają nadzieję zobaczyć go z bliska w Krakowie.

Ożywiają się bardzo, gdy zaczynają mówić o futbolu. Bez zająknięcia wymieniają nazwiska: Lewandowski, Błaszczykowski, Piszczek. Na zaczepkę o przegranej w Copa America od razu krzyczą: „Portugalia” – odwdzięczając się nasza przegraną podczas Euro 2016. Ale dodają: finał mistrzostw świata będzie: Argentyna – Niemcy!

Reklama
Reklama

Po tak krótkim czasie już mówią, że Polska im się podoba. Z wdzięcznością przyjmują gościnę ks. Antoniego Wojciechowskiego z Topólki i bardzo przywiązani są do swojego księdza – rodaka ze Świerczyna – Józefa Przybysza, czyli do „Padre Jose”. Ks. Przybysz od kilku lat pracuje na misjach w Argentynie właśnie w diecezji Anatuya.

W diecezji włocławskiej oficjalnie grupę 14 chłopców powitał diecezjalny duszpasterz ŚDM ks. Artur Niemira, który przekazał słowa pozdrowień od pasterza diecezji ks. bp. Wiesława Meringa i zaprosił ich doi przeżycia „Dni w Diecezji” u nas. Chłopcy bardzo ucieszyli się diecezjalnymi upominkami – każdą prezentowaną rzecz nagradzali oklaskami. Cieszyli się każdym słowem skierowanym pod ich adresem. Odwdzięczając się zaśpiewali kilka piosenek po hiszpańsku w ich charakterystycznej odmianie – „idioma castellano”. Był więc Hymn ŚDM, była „Barka”, ale też popularna argentyńska piosenka i nawet prezentacja tańca. I oczywiście niezliczone fotografie w różnych wariantach.

Na koniec poprosili o błogosławieństwo podchodząc przy tym, by znak Krzyża uczynić indywidualnie każdemu na czole. Entuzjazm i radość udzielają się od razu. Już czuć – ŚDM i „Dni w Diecezji” się rozpoczynają.

Reklama
Reklama

ks.an / Włocławek

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę