Nasze projekty

Między Modeną a Wrocławiem

Co takiego wspólnego w 2016 roku ma włoskie miasto ze stolicą Dolnego Śląska? Oczywiście - Światowe Dni Młodzieży! Chociaż spotkanie centralne odbędzie się w Krakowie to poprzedzają je Dni w Diecezjach, a młodzi Włosi z Modeny wybrali na ten czas właśnie Wrocław.

Reklama

Na ŚDM z diecezji Modena-Nonantola przyjedzie do Polski 780 młodych ludzi razem ze swoim biskupem Erio, a prawie połowa z nich przybędzie do Wrocławia. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęli już 3 października 2015 w parafii Cavezzo, gdzie do dnia dzisiejszego można zobaczyć ślady trzęsienia ziemi, które dotknęło ten region w 2012 roku. Wtedy też grupa młodych Wrocławian przyjechała tam razem z biskupem Andrzejem Siemieniewskim, aby zaprosić młodzież do Polski. Doświadczyli oni tam głębokiej komunii i jedności. Odbyła się wspólna procesja ulicami miasta, a także modlitwa pod przewodnictwem bp Erio i bp Andrzeja przed kościołem noszącym wciąż oznaki wstrząsów. Spotkanie zakończyło się świadectwami, które poruszyły uczestników.

wroclaw modena 2

Reklama
Reklama

To był jednak dopiero początek przygotowań pielgrzymów do odpowiedniego przeżycia czasu w Polsce, gdzie w pełni przyjmą i wypełnią zaproszenie Ojca Świętego. Hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży – Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią – prowadziło kolejne organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży wydarzenia mające pomóc młodym coraz świadomiej przeżywać treści, które będą obecne na spotkaniu w Krakowie. Przykładowo, w San Marino został zorganizowany Diecezjalny Weekend z okazji uroczystości Wszystkich Świętych, a który poprowadziła diecezja Modeny.

Szczególnymi przygotowaniami naznaczone były okresy Adwentu i Wielkiego Postu. Młodzi Włosi mieli wtedy możliwość spotkać się z biskupem, a na każdym spotkaniu analizowali postać jakiegoś świętego, którego później – jeszcze raz – poznają w Polsce. Pochylali się też nad uczynkami miłosierdzia i starali się wdrażać je w życie, aby odpowiedzieć na wezwanie Papieża Franciszka.

Reklama
Reklama

12027583_1629767313956317_6118742673712685630_n(1)

Reklama

Ostatnim do tej pory krokiem ku ŚDM 2016 w Krakowie był Diecezjalny Dzień Młodzieży w miejscowości Vignola. Pochód uliczkami miasta został uwieńczony słowami, które Papież Franciszek skierował do młodych w liście napisanym właśnie z okazji XXXI Światowych Dni Młodzieży. Nie jest to jednak koniec przygotowań. Pielgrzymi będą jeszcze uczestniczyć w szeregu spotkań, których momentem kulminacyjnym będzie odprawiona w lipcu Msza Święta Posłania, celebrowana przez bp Erio.


Maja Czajkowska

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite