Nasze projekty
Fot. Marvin Meyer/Unsplash

W te wakacje zobacz świat z innej perspektywy

Może warto w te wakacje zobaczyć świat z innej perspektywy? Bez pośpiechu, bez ciągłego wpatrywania się w siebie, swoje bolączki, słabości, różnego rodzaju przygniecenia.

Reklama

Bez lustra

Nie zdawałam sobie sprawy jak często w ciągu dnia patrzę w lustro, dopóki nie pewne wakacje. Mieszkaliśmy wtedy w pokoju z łazienką i nigdzie nie było lustra. Nie było mi ono potrzebne do zrobienia makijażu czy innej sprawy, w której lustro jest niezbędne. Nie. Zobaczyłam wtedy jak wiele razy w ciągu dnia po prostu rzucam na siebie oko. Zupełnie bezwiednie, więc bez specjalnego celu.

Patrzę w lustro nie po to, żeby rano się uśmiechnąć i powiedzieć sobie: “Cześć, Piękna. Miłego dnia” ani “Dobrze Cię widzieć”. Chciałabym tak, ale jeszcze przede mną długa droga do takiego blisko siebie, bycia dobrą dla siebie.

I choć przyglądanie się sobie nie jest niczym złym, to tamte wakacje, wakacje bez lustra,  powiedziały mi: “Nie patrz tak ciągle na siebie. To jest potrzebne, ale nie w takich ilościach”. Kierowały moje oczy w inną stronę. Na moje dzieci, na innych ludzi.

Reklama

To właśnie drugi człowiek stał się moim lustrem podczas tamtego odpoczynku.

Bez zegara

W tym roku, kiedy z kolei mieszkaliśmy w domku, w którym na żadnej ze ścian nie wisiał zegar, przypomniałam sobie o tamtych wakacjach. Ponownie miałam doświadczenie braku rzeczy. Rzeczy, na którą tak często patrzę każdego dnia. Nic w tym złego,tak uważam. Natomiast takie wakacyjne życie “poza czasem”, jest czymś, z czego warto skorzystać, żeby odpocząć.

Zmiana rytmu, jedzenie obiadu, kiedy zgłodniejemy, a nie kiedy przychodzi na to zaplanowana pora, spontaniczny wypad na zachód słońca w porze zasypiania dzieci i kolacja na plaży. Plan dnia, stałe punkty, codzienne rytuały. Tak, to jest ważne, szczególnie dla dzieci, które z reguły w takich ryzach czują się bezpiecznie. Dla mnie samej rytm dnia też jest ważny i potrzebny na co dzień, choć nie odbywa się to bez pewnego rodzaju wysiłku.

Reklama

Dlatego tak bardzo wypoczywam wyjęta, od czas do czasu, z tego schematu, kiedy ten czas przestaje być na chwilę aż tak ważny. I w dodatku okazuje się, że świat się nie wali. Nadal istnieje. Wyjęta z ram mogę ucieszyć się zachodem słońca nad morzem, dostrzec pliszkę, która przylatuje codziennie pod nasze okno, być blisko natury, obok jelonków, które nas odwiedzają, wybrać się spontanicznie do lasu.

Bez pośpiechu. Bez czasu od do. Bez zegara.

Wakacje na odwyku

Oczywiście, że zegar, lustro i wiele innych rzeczy mamy ciągle przy sobie. Nawet w lesie. Wystarczy mieć przy sobie smartfona. Potrzebujesz poprawić makijaż? Włącz aparat w trybie selfie. Która godzina? Jeden rzut oka i już wiadomo. Potrzeba zapłacić za paliwo? Zeskanuj w aplikacji kod QR, jeszcze tylko dwa kliknięcia i możesz jechać w dalszą trasę bez podchodzenia do kasy.

Reklama

Tak wiele możliwości daje nam dziś telefon. Wiele upraszcza. Lubię to. Jednocześnie nadal wolę mieć w domu lustro czy zegar ze wskazówkami na ścianie. Nawet pomimo mojego zamiłowania do minimalizmu. A może właśnie dlatego? Mniej to nie zawsze znaczy lepiej. Jeden telefon i mam “wszystko”. Nie. Minimalizm jest dla mnie narzędziem. Chcę mieć tyle, ile potrzebuję.

A czasem potrzebuję zostawić telefon i te wszystkie udogodnienia, które niesie. Nawet dobrze mi robi porzucenie zegara i lustra na pewien czas, bo, jak się okazuje, one też potrafią od siebie uzależnić.

Potrzebny mi odwyk. Po pierwsze po to, żeby przypomnieć sobie, że to rzeczy mają mi służyć, a nie ja im. Po drugie, żeby zobaczyć dalej, inaczej, poza moim utartym wzorcem patrzenia na rzeczywistoś.

Inna perspektywa

Położyłam się dziś w parku na ławce i się zachwyciłam. Drzewa wyglądały zupełnie inaczej niż z pozycji, w której oglądam je najczęściej, czyli kiedy chodzę czy siedzę. Z perspektywy horyzontalnej widziałam tylko gałęzie z liśćmi i niebo. Nic więcej. I choć wokół mnie było tyle innych rzeczy, ja patrzyłam tylko na zielone drzewa na tle błękitnego nieba. Wystarczyło zmienić pozycję ciała. Jakże to było proste, a zarazem inspirujące. Uspokajające.

Zawsze istnieje inna perspektywa!

Spojrzeć w inną stronę niż zazwyczaj. Popatrzeć inną optyką na sprawy, którym rzuciliśmy nasze ostatecznie osądzające spojrzenie, bo przecież nie można ich widzieć inaczej. Na pewno?

Może warto w te wakacje zobaczyć świat z innej perspektywy? Bez pośpiechu, bez ciągłego wpatrywania się w siebie, swoje bolączki, słabości, różnego rodzaju przygniecenia. Bez telefonu, lustra, zegara czy innej rzeczy, bez której nie wyobrażasz sobie życia. Całkiem możliwe, że zobaczysz wtedy coś zupełnie niespodziewanego. Bądź czujny i spokojny. Otwórz oczy z uważną ciekawością.


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę