Nasze projekty
FOT. Ric Perezmont/Cathopic

Nic nie zastąpi spotkania face to face. Czym jest dla mnie Msza św? Zrobiliśmy ankietę

Czym jest dla mnie Msza święta? Jak przekonać nieprzekonanych, by wrócili do tradycyjnego uczestniczenia we Mszy świętej? I jak przygotować się do niedzielnej Eucharystii? Te pytania zadaliśmy naszym obserwatorom na Instagramie. Co odpowiedzieli?

Reklama

Czym jest dla mnie Msza Święta?

Podczas Mszy świętej dzieją się prawdziwe cuda! Pod postaciami Chleba i Wina ukryty jest sam Bóg, który czeka, by ogarnąć wszystkich uczestników płaszczem swojej Miłości. To też zauważyli wszyscy uczestnicy naszej ankiety. Najczęściej na pytanie “czym jest dla mnie Msza święta” odpowiedź brzmiała: spotkaniem z prawdziwą Miłością. To prawda, podczas Eucharystii mamy jedyną i niepowtarzalną okazję, żeby spotkać się face to face z Jezusem i całą wspólnotą Kościoła. Według części naszych obserwatorów Msza to swego rodzaju randka, kolacja z Chrystusem.

Nasi obserwatorzy zwrócili też uwagę, że Msza święta jest piękną tajemnicą, którą poznamy właściwie dopiero po drugiej stronie, a póki co wierzymy, że tam dokonuje się nasze zbawienie. W ankiecie pojawiły się także głosy, że Eucharystia jest: wszystkim, co najważniejsze, źródłem życia wiecznego, wypełnieniem, cudem, doładowaniem baterii i ukojeniem w biegu, jaki funduje nam dzisiejszy świat. I rzeczywiście jest tak, że Msza święta powinna być najbardziej wyjątkowym dniem tygodnia, poświęconym na doładowanie duchowych baterii, na spotkanie z Jezusem. To ma być czas doświadczenia cudu i wgłębiania się w Bożą tajemnicę. 

Jak przekonać niezdecydowanych do powrotu do Kościoła? 

Jak zauważyli nasi obserwatorzy – nic nie zastąpi prawdziwego spotkania! W ankiecie pisali swoje propozycje, jak zachęcić niezdecydowanych do udziału we Mszy świętej. Najczęściej padały dwie odpowiedzi: nie można przyjąć sakramentów on-line oraz Msza online to nie to samo. Nie da się ukryć – to prawda! Nic nie zastąpi realnego spotkania z Jezusem podczas Eucharystii, a ponadto tak, jak nasi obserwatorzy wspomnieli – Msza Święta to jedyna okazja (poza wyjątkowymi sytuacjami), kiedy możemy przyjąć Komunię Świętą, czy przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania. 

Reklama
Reklama

Nasi followersi podali także niezdecydowanym szereg rad, by przekonali się, że Msza święta jest źródłem prawdziwego życia! Zaznaczyli, że to niepowtarzalna okazja, by we wspólnocie Kościoła usiąść przy jednym stole, że to wspaniałe doświadczenie! Co ważne – podkreślili także, że Jezus nikogo nie zmusza do uczestnictwa we Mszy świętej. On tylko zaprasza i grzecznie czeka na spotkanie. I warto wrócić do Kościoła wtedy, kiedy faktycznie będzie się na to gotowym. 

Jedna z naszych obserwatorek trafnie porównała udział we Mszy świętej online do rozmowy przez telefon. Wtedy nie ma się bezpośredniej styczności z osobą, którą chce się usłyszeć. Owszem, jest to jakaś forma kontaktu, ale nie da się przytulić przez telefon, nie da się uściskać dłoni, a nawet nie da się pokazać niektórych emocji. Podobnie jest z Eucharystią – Jezus ofiarowuje nam siebie samego, a my mamy okazję, by Go dotknąć, doświadczyć Jego Miłości. 

Jak się przygotowujesz do Mszy świętej? 

Msza święta powinna być najważniejszym momentem tygodnia każdego chrześcijanina. Tymczasem mało kto faktycznie przygotowuje się do tego wielkiego wydarzenia, do Uczty, którą spożywamy razem z Bogiem. Do nieprzygotowania do Eucharystii przyznało nam się także wielu naszych obserwatorów, którzy podkreślili, że zwykle idą na Mszę świętą w biegu, przez co zapominają o kilku istotnych elementach zadbania o godne przeżycie Eucharystii. Jakich? 

Reklama
Reklama

Wśród naszych followersów byli i tacy, którzy faktycznie zwracają dużą uwagę na przygotowanie się do Mszy świętej. Słuchają konferencji znanych kaznodziejów, czytają “Jutro niedzielę”, zapoznają się z czytaniami obowiązującymi danego dnia, czy wzbudzają w sobie ogromne pragnienie spotkania z Jezusem i Kościołem. Dodatkowo dbają także o elementy bardziej przyziemne takie jak: odświętny strój, czy post eucharystyczny

Wszyscy uczestnicy ankiety podkreślili jednogłośnie, że jednym z najważniejszych elementów przygotowania się do Mszy świętej jest wyciszenie. To ono pomaga w pełnym skupieniu i doświadczania tego, co dzieję się na Bożym Ołtarzu. Nasi obserwatorzy zwrócili też uwagę, że czasami wystarczy krótka modlitwa wprowadzająca do Eucharystii, a człowiek już przenosi się w inny, boski wymiar. 

Teraz Twoja kolej! 

A teraz, nasz drogi czytelniku – pora na Ciebie! Twoja kolej na mały rachunek sumienia z uczestnictwa we Mszy świętej. Odpowiedzi na te pytania pomogą ci zwrócić uwagę, nad czym powinieneś jeszcze popracować, by godnie uczestniczyć w Eucharystii!

Reklama
  • Czym jest dla mnie Msza święta? 
  • Czy umiem cieszyć się na spotkanie z Jezusem? 
  • Jak przygotowuję się do Mszy świętej? 
  • Dlaczego Msza święta jest dla mnie ważna? 
  • Czy nie uczestniczę w Eucharystii z obowiązku? 

kw/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę