Nasze projekty
fot. Igolubovystock / Freepik

Naturalne rozpoznawanie płodności. O tych zaletach niewiele się mówi!

Kolejni influencerzy i blogerzy podkreślają ogromną wartość obserwacji kobiecego cyklu. Pokazują, jak dobrze na tle sztucznej antykoncepcji wypadają metody naturalne, wymieniając przeróżne ich zalety. A stosując je systematycznie, rzeczywiście dostrzega się ich coraz więcej.

Reklama

Zalety metod rozpoznawania płodności

Kasia Kożuch, farmaceutka i dietetyczka, zachęca wszystkie kobiety do uregulowania swoich hormonów właśnie metodami naturalnymi. Podpowiada, jak zachować hormonalną równowagę, jak żyć w zgodzie z cyklem i że zdrowie kobiety leży w jej rękach. Na swoim profilu na Instagramie mówi wprost, jak szkodliwe może być używanie antykoncepcji i że stosowanie FAM (Fertility Awareness Methods) są bardzo skuteczne w odkładaniu poczęcia – bez szkody dla kobiecego zdrowia. Podkreśla, że prowadzenie obserwacji jest szczególnie ważne w przypadku nieregularnych cykli – które w ogromnej mierze wynikają właśnie z nierównowagi hormonalnej.

Paulina i Jędrzej Szczepaniakowie, prowadzący konto “Szansa poznania”, to lekarze, którzy oferują – także zdalnie – wsparcie w nauce obserwacji cyklu. Projektują także aplikację, która będzie służyć do prowadzenia obserwacji metodą objawowo-termiczną podwójnego sprawdzenia. “Na naszym kursie dowiecie się, jak budować relację i jak ją umocnić w zgodzie z własnym ciałem. O wiele łatwiej zrozumieć Ukochaną, kiedy wiecie, co przeżywa w konkretnej fazie cyklu” – piszą.

Jak przestać się bać stosowania metod naturalnych, jakie błędy popełniają osoby prowadzące obserwacje i od czego zacząć korzystanie z metod – o tym można szeroko poczytać u Basi Budziak, prowadzącej stronę “Jak zrozumieć kobietę”. Organizuje dla kobiet kilkudniowe wyzwania, dzięki którym nabierają one pewności swoich obserwacji. Prowadzi także kursy online, grupy wsparcia. “Wszystko, co dzieje się w głowie, ma wpływ na organizm – w tym na kobiecy cykl menstruacyjny. Patrzę na kartę obserwacji cyklu przez pryzmat całego człowieka. Dlatego często potrafię pomóc nawet tam, gdzie już nadzieja zawiodła” – pisze na swoim blogu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Moda na NPR. Wielki powrót?

Kontrola zdrowia

Jedną z najważniejszych, wręcz nieocenionych zalet dobrego poznania i zrozumienia funkcjonowania kobiety w różnych fazach cyklu jest kontrola zdrowia i możliwość wyłapania wielu nieprawidłowości w tym względzie. Prowadząc obserwacje kobieta może wyłapać chociażby niedający objawów stan zapalny, niedoczynność tarczycy, przeróżne zaburzenia hormonalne, a także bardzo prozaiczne wydawałoby się kwestie jak picie niewystarczającej ilości wody, zbyt małą ilość snu czy wpływ stresu na funkcjonowanie całego układu rozrodczego. 

Ponadto korzystanie z obserwacji informuje też, kiedy zgłosić się na badania, które przeprowadza się w konkretnym dniu cyklu, a jeśli kobieta współpracuje ze znającym wskaźniki danej metody lekarzem, będzie wiedzieć, jakie badania przeprowadzić, by zwiększyć szanse na poczęcie dziecka lub też po prostu wyregulować swoje cykle.

Reklama

Przede wszystkim trzeba jednak podkreślić fakt, że  korzystanie z metod obserwacji cyklu nie niesie żadnych skutków zdrowotnych dla kobiety – czego nie można powiedzieć o wszelkich sztucznych metodach antykoncepcji.

Relacja ze sobą i z innymi

Nie bez znaczenia pozostaje tu także aspekt psychiczny. Kobieta, która regularnie się obserwuje, lepiej się poznaje i bardziej ufa sama sobie. Wpływa to doskonale na jej pewność siebie, samoświadomość i daje satysfakcję z samostanowienia o sobie. Kobieta wzmacnia także czujność, a przede wszystkim uczy się, jak kształtować nawyki (również te związane ze zdrowiem, ale nie tylko) i ćwiczyć swoją wytrwałość. Ma to ogromne znaczenie w budowaniu dobrej relacji z samą sobą i poczucia wartości – wpływa na traktowanie siebie z szacunkiem, zrozumieniem i podziwem.

Wiedza na temat funkcjonowania kobiety w różnych fazach cyklu ma także znaczenie dla budowania relacji damsko-męskich. Obserwacja cyklu to świetny komunikat dla mężczyzn, którzy z szeroko otwartymi oczami obserwują zmienne kobiece nastroje. Wiedząc, w jakiej fazie cyklu jest kobieta, łatwiej o wyrozumiałość wobec niej. Nie chodzi tu więc tylko o kreatywne podejście do dbania o więź w czasie, gdy nie może dojść do współżycia.

Reklama

Co ciekawe badania wykazują, że partnerzy stosujący metody rozpoznawania płodności rzadziej doznają tzw. „znudzenia seksualnego”, rzadziej też rozpadają się ich związki. Ponadto w wiele metod można z powodzeniem zaangażować mężczyznę – kobieta nie musi mieć tego całkowicie tylko na swoich barkach (jak dzieje się w przypadku antykoncepcji hormonalnej).

PRZECZYTAJ: “Dziś człowiek szuka swojej tożsamości poza ciałem”.

Starania o dziecko

W prowadzeniu obserwacji wiele zalet znajdą nie tylko osoby chcące uniknąć ciąż, ale także te starające się o dziecko. Dla nich to właśnie systematyczne prowadzenie obserwacji będzie pierwszym źródłem, z którego dowiedzą się o dziecku. Z łatwością można zarejestrować dzień, kiedy dziecku zaczyna bić serce a także obliczyć – z dużą dokładnością – przewidywaną datę porodu. Obserwacje pomagają dokładnie wskazać najlepszy czas do starań, a także zweryfikować, czy jajniki i poszczególne hormony działają właściwie, by doszło w ogóle do poczęcia, zagnieżdżenia zarodka i aby ciąża mogła się utrzymać.

Ponadto dzięki metodom naturalnym pary mogą mierzyć się z lękiem przed poczęciem dziecka, przekuwając go w świadome decyzje o rodzicielstwie. Prawidłowo prowadzone obserwacje i postępowanie według reguł metody wyklucza nieplanowane i niechciane ciąże.

Oszczędność i uniwersalność

Warto zauważyć, że prowadzenie obserwacji to ostatecznie ogromna oszczędność. Chętni mogą oczywiście zaopatrzyć się w bardzo drogi termometr (choć to wcale nie jest konieczne), długą listę lektur, kosztowne kursy online czy korzystać z cotygodniowych konsultacji z nauczycielem danej metody NPR. I o ile konsultacja z nauczycielem byłaby rzeczywiście na początek wskazana, o tyle w wielu poradniach życia rodzinnego można skorzystać z ich wiedzy zupełnie nieodpłatnie. A do prowadzenia obserwacji wystarczy zwykły termometr za kilkanaście złotych, kartka i ołówek. Trudno porównywać tę kwotę z ceną korzystania z antykoncepcji hormonalnej – czy to w formie tabletek, czy wkładki lub krążka.

W dodatku zasady interpretacji cyklu nie zmieniają się aż tak często, by trzeba było np. co roku doszkalać się w tym zakresie. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, popularność prowadzenia obserwacji sprawia, że nietrudno obecnie znaleźć – także online – specjalistów, którzy pomogą w nauce konkretnej metody.

Trzeba także przyznać, że metody naturalne są absolutnie uniwersalne, międzykulturowe i do zastosowania w każdej religii. Ponadto działają u każdej kobiety w każdej sytuacji bez względu na długość i regularność cykli. Można z nich korzystać zarówno w celu odłożenia poczęcia jak i w staraniach o dziecko, a także w ciąży. Z powodzeniem można je stosować również w okresie poporodowym i w menopauzie. I wcale nie trzeba czekać na konkretny moment, przeprowadzać dodatkowych badań i konsultacji lekarskich – obserwacje można zacząć zapisywać po prostu “od dziś”.

Otylia Sałek, Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę