Nasze projekty
fot/Unsplash

Co po maturze?

Ponad 278 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących oraz techników przystąpiło w całej Polsce do tegorocznej matury. Maraton egzaminów rozpoczął pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po raz pierwszy w historii matura przeprowadzana jest w czerwcu, w reżimie sanitarnym. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 15 czerwca i też potrwa do 29 czerwca.

Reklama

Warszawa, Kraków, Wrocław

Wyniki matur będą przepustką do dalszej edukacji. Według zeszłorocznych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego 92% badanych maturzystów deklaruje chęć podjęcia studiów. Jedynie co 20 osoba nie planuje kontynuować nauki po maturze. Najchętniej młodzi abiturienci podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Jak wynika z badań – przy wyborze kierunków kierują się zainteresowaniami i informacjami zdobytymi w internecie oraz wśród znajomych.

– Niemal 70 procent maturzystów wybiera się na studia poza miejscem swojego zamieszkania, a jedynie 24 procent chce rozpocząć studia w miejscowości, w której mieszka – wynika z badań PIE. Najczęściej wybierane miasta na studia w Polsce to: Warszawa (21 proc.), Kraków (15 proc.) i Wrocław (13 proc.).  Ponad połowa maturzystów (prawie 70 procent) zdobywa informacje o różnych możliwościach kontynuowania nauki z Internetu. Istotnym źródłem informacji są również znajomi oraz media społecznościowe. Jedynie co piąty badany bierze pod uwagę sugestie rodziny.

Własne zainteresowania oraz wykorzystanie wiedzy w przyszłości – to dwa czynniki wpływające na wybór uczelni oraz miasta do studiowania. Zadeklarowało tak około 80 procent badanych. Polski Instytut Ekonomiczny w ubiegłorocznych badaniach podkreśla, że równie ważnym czynnikiem jest wysoki standard uczelni oraz łatwość znalezienia pracy po studiach.

Reklama

Studia czy wyjazd za granicę?

Od wczesnych lat 90 odsetek osób wybierających się na studia wzrósł dwukrotnie. W  2003 roku wzrósł do 60 procent i na podobnym poziomie utrzymuje się do dziś – wynika z analizy Centrum Badań Opinii Społecznej. Odsetek osób deklarujących chęć studiowania utrzymuje się od 15 lat na stałym poziomie. Co ciekawe – ogólna liczba osób planujących kontynuowanie edukacji zmniejsza się ze względu na malejącą popularność nauki w szkołach innych niż uczelnie wyższe. Zamiast tego uczniowie najczęściej planują podjęcie pracy w firmie państwowej lub prywatnej, wyjazd za granicę lub założenie własnej firmy – wynika z badania CBOS „Do pracy czy na studia? Zmiany w decyzjach edukacyjnych młodzieży” przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku.

Wielkość miejscowości zamieszkania ucznia wpływa – choć niesystematycznie – na to, czy uczeń decyduje się pójść na studia. Im większa jest miejscowość z której pochodzą badani, tym więcej osób decyduje się na podjęcie studiów. Maleje odsetek osób uczących się w szkołach innych niż uczelnie wyższe. A od 1998 roku rośnie odsetek osób przerywających naukę. Jak wynika z badań CBOSU: „coraz częściej decyzje młodych ludzi sprowadzają się do wyboru między podjęciem studiów a rozpoczęciem pracy zawodowej.

Reklama

Odsetek osób planujących podjęcie studiów po ukończeniu szkoły cały czas jest wysoki i stabilny. Systematycznie zmniejsza się również liczba osób decydujących się na dalszą naukę w szkołach innych niż uczelnie wyższe. – Niewykluczone, że część uczniów kończących edukację na poziomie ponadgimnazjalnym nie postrzega już zdobycia najwyższego możliwego poziomu wykształcenia jako koniecznej i jedynej drogi do zdobycia satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy – czytamy w podsumowaniu badania „Do pracy czy na studia? Zmiany w decyzjach edukacyjnych młodzieży”. 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę