fot. WikiCommons

Oddaj swoje życie Maryi!

Znajdź w rodzinnym archiwum swoje ulubione i wyślij je na Jasną Górę. Albo zrób selfie i poślij je mailem. Dołącz do niezwykłej inicjatywy „Selfie dla Maryi”! Odkryj, że na Jasnej Górze masz Matkę, która Cię bardzo kocha

Reklama

Alicja Samolewicz Jeglicka rozmawia z o. Tomaszem Tlałką, paulinem z Jasnej Góry, koordynatorem inicjatywy „Selfie dla Maryi”.

Czym jest inicjatywa „Selfie dla Maryi”?

Reklama
Reklama

To wydarzenie ma w nas rozpocząć pewien proces przemiany. Jest to jeden z elementów jubileuszu 300lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przeżywamy go pod hasłem „Żywa korona Maryi”. My,  Polacy, jesteśmy żywą koroną Maryi. Podczas tego roku jubileuszowego postanowiliśmy uczynić dosłownie to, co te korony oznaczają…

…czyli?

Reklama
Reklama

Chcemy podjąć na nowo trud nawrócenia! Chcemy żyć Ewangelią. To jest istota całej inicjatywy. Przez cały rok zbieramy zdjęcia w formie papierowej, które pielgrzymi nadsyłają lub przynoszą ze sobą na Jasną Górę. Na odwrocie zdjęć wypisują swoje życiowe dary dla Matki Bożej.

Reklama

To znaczy?

Po pierwsze – daj się zobaczyć Maryi. Jan Chryzostom powiedział, że ikona nie jest tylko po to, by na nią patrzeć. Jest też po to, by człowiek, który patrzy na ikonę miał doświadczenie spojrzenia. To jest to o czym mówił papież Franciszek, kiedy po spotkaniu z Matką Bożą Częstochowską powiedział, że „został obdarzony spojrzeniem matki”.

Warto więc wysłać zdjęcie.

Te zdjęcia są również aktem zawierzenia całego swojego życia – Matce Bożej. Pielgrzymi mają w zwyczaju – na całym świecie – „przynosić” bliskie osoby do Matki Bożej właśnie na zdjęciu. Drugi krok to złożenie duchowego daru. Nie chodzi tu tylko o zdjęcia, bo byłaby to akcja pocztówkowa.

Chodzi też o zmianę swojego życia, tak?

Tak. O zrobienie kroku w kierunku swojego nawrócenia. Całą tę inicjatywę przenosimy na nowy kontynent – do Internetu. Chcemy to narzędzie, które dał nam Bóg, dobrze wykorzystać. Zbudować wielką mozaikę wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej z elektronicznie nadesłanych zdjęć. Chcemy, by w ten sposób każdy znalazł swoje miejsce w wizerunku Matki Bożej – czyli w jej sercu.

Dużo osób wysyła zdjęcia? Jakie dary ofiarują Maryi?

To są i zdjęcia rodzinne i selfie. Robione i komórką i aparatem. Jest naprawdę duże zróżnicowanie. Wypisane dary dla Maryi też są różne. Na przykład są zobowiązania radykalnej zmiany życia. Jedna z osób napisała, że po wielu latach rezygnuje z konkubinatu. To naprawdę ogromna zmiana. Ktoś inny napisał, że zacznie akceptować swoje życie – takie, jakie Bóg mu daje. Ludzie porzucają nałogi. Ale też są takie duchowe dary, które składają się na codzienne życie chrześcijańskie – czytanie codzienne Biblii, różaniec czy czytanie Katechizmu.

Starsi? Młodsi?

Myśleliśmy, że więcej zdjęć papierowych wyślą nam osoby starsze, nie posiadające Internetu. Ale jest cały przekrój społeczeństwa. Są zdjęcia osób leżących w łóżku szpitalnym, rodzinne, dzieci albo bardzo młodych małżonków. Taki sam zróżnicowany przekrój dotyczy zdjęć nadesłanych przez Internet.

Ile tych zdjęć potrzeba?

Mozaikę tworzymy ze zdjęć nadesłanych drogą elektroniczną. Potrzeba ich aż 10 tysięcy. Do stworzenia mozaiki jest specjalny program, który wg wzoru układa zdjęcia. Powiedziałem, by człowiek znalazł swoje miejsce w akcie oddania Maryi… Będzie to możliwe również dosłownie. Na mozaice każdy będzie mógł znaleźć to miejsce. Pojawi się ona w Internecie i na wałach jasnogórskich podczas głównych uroczystości.

Dlaczego warto dołączyć do tej inicjatywy?

Jubileusz to powrót do domu. Powrót do odkrycia, że masz Matkę na Jasnej Górze, która Cię bardo kocha. Jej serce bije dla Ciebie. Warto dołączyć i odkryć, że te korony nie są tylko dla Maryi, ale i dla nas… Bo przecież jesteśmy synami i córkami Boga, czyli dziedzicami królestwa.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę