Wiara w czasie epidemii. Środa 1 kwietnia [RELACJA LIVE]
Zarażonych koronawirusem jest już dwóch kardynałów, natomiast powoli stabilizuje się liczba zachorowań we Włoszech. Nie ustają też pomysły na wsparcie dla najsłabszych czyli bezdomnych, głodnych czy niepełnosprawnych. Śledzimy wydarzenia na bieżąco i zapraszamy na kolejny dzień relacji na żywo
Polub nas na Facebooku!
🔷 Rozpoczęliśmy Nowennę do Matki Bożej rozwiązującej węzły, bo wierzymy że z Nią uda się rozplątać trudną sytuację na świecie
🔷 Niepełnosprawni w walce z “wirusem z China”
🔷 Kard. De Donatis – wikariusz generalny Rzymu – zarażony, leży w szpitalu
🔷 Jak ułatwić wiernym dostęp do spowiedzi w czasie epidemii? Warszawski proboszcz spowiada przez… okno swojej pustelni
🔷 Jałmużnik papieża nie schodzi z posterunku w służbie ubogim i nie boi się wirusa
🔷 Relacja z wczoraj dostępna tutaj
Relacjonują: Anna Druś, Maciek Skotnicki, Zofia Świerczyńska, Otylia Sałek
Niezwykle tragicznie zakończyła się próba chóru przy kościele prezbiteriańskim w mieści Mount Vernon w stanie Waszyngton na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Spośród 60 śpiewających u 45 stwierdzono objawy zakażenia koronawirusem. 2 osoby zmarły, 3 wymagały hospitalizacji.
Członkowie zespołu «Skagit Valley Chorale» długo zastanawiali się, czy w warunkach szalejącej pandemii mają odbyć zaplanowaną znacznie wcześniej próbę i ostatecznie postanowili nie odwoływać jej. Uzasadniali to tym, że w ich okolicach nie stwierdzono przypadków koronawirusa, a najbliższe ognisko zarazy – stolica stanu, miasto Seattle – było oddalone od nich o godzinę jazdy samochodem.
Spośród 121 członków chóru na trwającą 2,5 godziny próbę 10 marca przyszła niespełna połowa. Z relacji członków wynika, że przestrzegali oni zasad ostrożności: umyli ręce płynem antyseptycznym i unikali bezpośrednich kontaktów. Początkowo u nikogo z uczestników próby nie stwierdzono żadnych objawów zakażenia, ale po prawie trzech tygodniach większość chórzystów zaczęła mieć problemy ze zdrowiem. Łącznie przypadki choroby stwierdzono u 45 osób, z których dwie osoby zmarły a 3 trafiły do szpitala. Pozostali muszą zachowywać ścisłą kwarantannę.
To masowe zakażenie pokazało po raz kolejny, że tak ważne zachowanie odpowiedniej odległości od siebie nie zabezpiecza całkowicie od zarażenia się.
Stany Zjednoczone już od tygodnia przodują na liście krajów z największą liczbą stwierdzonych zachorowań na wirusa Covid-19, wyprzedzając Włochy, Hiszpanię i Chiny. Na 31 marca odnotowano tam ponad 180 tys. takich przypadków, ale pod względem liczby zgonów z tego powodu są na trzecim miejscu – odnotowano ich tam 3573, podczas gdy w Chinach i we Francji zmarło odpowiednio 3305 i 3523 osob, ale mniej niż we Włoszech – 12428 i w Hiszpanii – 8269 ofiar śmiertelnych.
KAI, os
Abp Wiktor Skworc ogłosił specjalne zarządzenie w sprawie zarządu dobrami doczesnymi w związku ze stanem epidemii. Zwrócił się do księży archidiecezji katowickiej z prośbą o jałmużnę postną na doposażenie szpitali.
Rokrocznie podczas Mszy Krzyżma księża z archidiecezji składają ofiary na jakiś konkretny cel. – W tym roku pragniemy włączyć się w trwającą walkę z epidemią materialnie, poprzez złożenie ofiary na zakup respiratorów bądź środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala św. Józefa w Mikołowie – pisze metropolita katowicki.
Abp Skworc dodał „serdecznie proszę wszystkich kapłanów archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów – z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy, o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych”.
Do złożenia ofiar na rzecz zakupu respiratorów księża mogą drogą internetową zaprosić również wiernych.
KAI, os
Kraków Airport zapewni w kwietniu 90 darmowych obiadów dziennie dla lekarzy z dwóch szpitali.
Podkrakowskie lotnisko wspiera obecnie osoby angażujące się w walkę z epidemią: dla strażaków, harcerzy, siostry zakonnych. Teraz Kraków Airport oferuje pomoc dla lekarzy, pielęgniarek – przez cały kwiecień dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie przygotują codziennie 90 obiadów.
Prezes podkrakowskiego lotniska, Radosław Włoszek, podkreśla, że koronawirus spowodował w Polsce i na świecie ogromny kryzys. – Pandemia to nie tylko obawa o zdrowie i życie naszych bliskich. To także prognozowane, choć jeszcze nie wiadomo jak długie i jak silne, załamanie gospodarcze na świecie, w tym w branży lotniczej i mocno powiązanej z nią branży turystycznej – dodaje Włoszek.
KAI, os
Nuncjusz apostolski w Syrii, kard. Mario Zenari, przypomina, że w obliczu epidemii Syryjczycy nie mają gdzie szukać ratunku. – Ponad połowa szpitali została zniszczona, z kraju wyemigrowało dwie trzecie lekarzy i pielęgniarek. „Rozprzestrzenienie wirusa sprowokuje niewyobrażalną katastrofę” – podkreśla
Do tej pory z powodu koronawirusa we Włoszech zmarło 87 księży.
Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarła 36. ofiara https://t.co/atvuIOmCn2 pic.twitter.com/M8i8IQ5gli
— Onet Wiadomości (@OnetWiadomosci) April 1, 2020
„Koronawirus – Seniorze! Nie jesteś sam” – to wspólna akcja Urzędu Miejskiego w Mosinie i Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Jest to kontynuacja podejmowanych działań przez poznańską Caritas na rzecz seniorów w ramach „Wolontariatu kryzysowego” w stolicy Wielkopolski.
„Założeniem akcji jest ochrona zdrowia osób szczególnie zagrożonych koronawirusem, dlatego też, by ograniczyć do minimum konieczność wychodzenia z domu, wolontariusze pomogą samotnym osobom starszym i niepełnosprawnym zamieszkującym teren Gminy Mosina w zrobieniu podstawowych zakupów produktów żywnościowych, higienicznych oraz w zakupie leków” – mówi ks. Łukasz Łukasik.
Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej tłumaczy, że inicjatywa oparta jest o wypracowane już w Poznaniu zasady. Seniorzy osobiście dzwonią pod numer telefonu 531 052 992 w Urzędzie Miejskim w Mosinie i zgłaszają prośbę o pomoc w zakupach.„Każde zgłoszenie otrzymuje swój własny, niepowtarzalny numer, który otrzyma także wyznaczony wolontariusz. Numer ten będzie podstawą do weryfikacji wolontariusza i dzięki temu nikt się pod niego nie podszyje” – tłumaczy ks. Łukasik.Pracownik Urzędu Miejskiego w Mosinie przyjmuje telefonicznie zgłoszenia zapotrzebowania na zakupy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9-12.
KAI
Dziś o 20. na kanale Tomasza Rożka “Nauka. To lubię” odbędzie się spotkanie na żywo, w całości dedykowane pytaniom zadawanym w związku z koronawirusem. Gośćmi red. Rożka będą lekarze Mikołaj i Marcin prowadzący kanał “Najprościej Mówiąc”. Pytania będzie im można zadawać na żywo podczas transmisji.
Aby nie przegapić spotkania wystarczy kliknąć “ustaw przypomnienie”.
- Hiszpania odnotowała rekordową liczbę ofiar śmiertelnych na poziomie 864, co oznacza, że w kraju zmarło już ponad 9 000 osób w wyniku koronawirusa
- Liczba ofiar śmiertelnych w Iranie przekroczyła 3000, po odnotowaniu 138 zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin
- Obecnie na świecie jest ponad 800 000 potwierdzonych przypadków
ad, BBC
Kilka tysięcy par specjalistycznych rajstop przekazała do szpitali zakaźnych w całej Polsce firma pończosznicza z #Lodz. Mają ulżyć lekarkom i pielęgniarkom, które pracują “na nogach” po kilkanaście godzin. Robią tysiące kroków w walce o życie i zdrowie pacjentów @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/nuvLVvBVi0
— Mateusz Szkudlarek (@m_szkudlarek) April 1, 2020
Oprócz rozmaitych przejawów strachu, będącego spontaniczną reakcją ludzi na dostrzegane niebezpieczeństwa, pojawia się także negatywne zjawisko sztucznego wywoływania lęku generowane przez współczesnych proroków pesymizmu, apokaliptycznego końca świata i rzekomej „godziny działania karzącego Boga” – zauważa Komisja Nauki Wiary KEP. Wydała w tej sprawie specjalną Notę.
W 15. rocznicę przejścia św. Jana Pawła II z życia do Życia połączmy się na wspólnej modlitwie, by mogły wybrzmieć słowa jasnogórskiego apelu: „jestem, pamiętam, czuwam” i słowa papieskiego zawierzenia Królowej Polski. W tym szczególnym czasie przed Jej obliczem, jak św. Jan Paweł II chcemy wznosić gorące modlitwy o cud uzdrowienia dla całego świata, o cud zatrzymania pandemii – mówi o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.
Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00, potem zaplanowano rozważania „Totus Tuus”, o 21.37, w godzinie przejścia, wspólne odśpiewanie pieśni „Czarna Madonno” potem różaniec z rozważaniami wg. nauczania św. Jana Pawła II, o 22.30 akt zawierzenia Matce Bożej a następnie medytacja ze św. papieżem, adoracja i koronka do Bożego Miłosierdzia. O północy odprawiona zostanie Msza św.
Wszystko będzie transmitowane na żywo przez Internet na kanale YouTube Jasnej Góry
Jutro – w dniu 15. rocznicy odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca zapalmy w oknach świece o 21:37 i módlmy się o ustanie pandemii – apeluje kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża-Polaka.
Wszyscy z terenu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, którzy potrzebują pomocy w związku z pandemią koronawirusa mogą uzyskać pomoc pod numerem uruchomionym przez Caritas. Powiadom o nim swoich starszych sąsiadów czy rodzinę, którzy nie używają Internetu
#Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej uruchomiło Centrum kryzysowe, które działa od pon. do pt. w godz. 8.00 – 18.00 w siedzibie Biura Archidiecezjalnego.https://t.co/LwwziHyeRP pic.twitter.com/z57CudkIGX
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 1, 2020
Z powodu pandemii wszystkie tradycyjnie przygotowywane spotkania zostały jednak w Polsce odwołane. Nie oznacza to jednak, że Dni się nie odbędą. Z pomocą przychodzi kreatywność młodych i duszpasterzy.
Czas przymusowego siedzenia w domach i ograniczenia kontaktów może być szczególnym wyzwaniem dla miejsc opieki nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które nie mają swoich rodzin. Sprawdzamy, jak radzą sobie z nim Dom Mocarzy i Dom Chłopaków w Broniszewicach.