Nasze projekty

Erytrea: patriarcha Antoni od ośmiu lat w areszcie

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) wezwała władze Erytrei do natychmiastowego uwolnienia zwierzchnika Kościoła Prawosławnego Erytrei oraz ponad 2 tys. innych osób aresztowanych z powodu swej wiary, które bez procesu ani oficjalnego oskarżenia zostały osadzone w obozach pracy

Reklama

Nieliczni świadkowie tego, co się naprawdę dzieje w obozach, informują o biciu i torturach, mających na celu skłonienie do wyparcia się wiary, w tym o umieszczaniu więźniów w metalowych kontenerach, które na słońcu zamieniają się w rozpalone piekarniki. Monitorująca przestrzeganie praw człowieka organizacja Human Rights Watch nazwała Erytreę „wielkim więzieniem chrześcijan”.

W styczniu mija osiem lat od bezprawnego złożenia z urzędu i uwięzienia patriarchy Antoniego. Doszło do tego 13 stycznia 2006 r., gdy odmówił on ekskomunikowania – na żądanie władz – 3 tys. wiernych i wezwał do uwolnienia więźniów politycznych. W 2007 r. władze skonfiskowały insygnia władzy patriarszej, ustanowiły nowym patriarchą biskupa Dioskura, po czym wyrzuciły Antoniego z jego rezydencji i umieściły w areszcie domowym w innym miejscu. Amerykańska komisja alarmuje, że Antoni, którego stan zdrowia się pogarsza z powodu choroby cukrzycowej, został pozbawiony opieki lekarskiej.

Od 2004 r. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych traktuje Erytreę jako „kraj szczególnie niepokojący” z powodu „systematycznego, trwającego i rażącego” łamania wolności religijnej.

Reklama

Tamtejsze władze pozwalają na istnienie tylko czterech wspólnot religijnych: Kościoła Prawosławnego Erytrei, sunnickiego islamu, Kościoła rzymskokatolickiego i Ewangelickiego Kościoła Erytrei. Sprawują jednocześnie ścisłą kontrolę nad ich działalnością. Np. w 2006 r. nakazały Kościołom przekazywanie państwu wszystkich ofiar od wiernych, by same mogły wypłacać pensje duchownym, zażądały też zmniejszenia liczby księży. W kolejnych latach wydaliły z kraju 18 księży i zakonnic katolickich, odmawiając im wcześniej przedłużenia wiz.

Gdy Kościół katolicki nie zgodził się na wcielanie księży i zakonników do wojska (służba w nim może trwać nawet kilkanaście lat), w odpowiedzi władze narzuciły państwową kontrolę nad wszystkim dziełami prowadzonymi przez Kościół: szkołami, placówkami opieki medycznej i projektami charytatywnymi. W 2008 r. przeszkoleni przez chińskich komunistów lewicowi przywódcy erytrejscy ogłosili, że rekwirują majątek kościelny, czyniąc go kapitałem narodowym.

Kościół Prawosławny Erytrei, należący do tzw. niechalcedońskiego nurtu chrześcijaństwa wschodniego (wraz z Kościołami etiopskim, koptyjskim, ormiańskim oraz syromalabarskim i syromalankarskim w Indiach), był przez całe stulecia częścią Kościoła etiopskiego, który z kolei aż do 1950 r. podlegał koptyjskiemu Patriarchatowi Aleksandrii. Uniezależnił się, gdy cała Erytrea, będąca do tego czasu prowincją Etiopii, uzyskała w maju 1993 r. niepodległość. Liczbę wiernych tego Kościoła ocenia się na ok. 1,7 mln (na ponad 4 mln mieszkańców). W kraju istnieje ponad półtora tysiąca świątyń, a posługę duszpasterską pełni ok. 15 tys. duchownych.

Reklama

Od czasu uzyskania niepodległości przez Erytreę, krajem rządzi jedyna legalna partia polityczna – marksistowski Ludowy Front na Rzecz Demokracji i Sprawiedliwości (EPLF).


pb (KAI/allafrica.com) / Asmara, Waszyngton

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę