Nasze projekty

Świąteczna spowiedź a koronawirus

Pewnie wielu z was myśli: co zrobić z moimi grzechami przed świętami? Jak się spowiadać? Czy ryzykować swoje życie i tych, którzy przychodzą do kościoła?

Reklama

– Te pytania w sposób naturalny pojawiają się w naszych głowach. Trzeba dużej cierpliwości żeby sobie wszystko odpowiednio poukładać – mówi o. Dominik Jurczak.

„Ważne jest, abyśmy w tej sytuacji nadzwyczajnej, w której żyjemy przypomnieli sobie o tym, że jesteśmy zobowiązani do tego, żeby spowiadać się z grzechów ciężkich. Innymi słowy: jeśli ktoś nie ma grzechów ciężkich być może warto zaczekać ze spowiedzią, dać pierwszeństwo tym, którzy znajdują się w sytuacji wyjątkowej.

Kiedy będziemy przychodzić do spowiedzi myślę, że warto przypomnieć sobie i oddzielić spowiedź od kierownictwa duchowego. To jest czas nadzwyczajny, więc nie ma wiele czasu na to żeby rozmawiać ze spowiednikiem, żeby dzielić się wszystkimi swoimi wątpliwościami. To jest czas na to, żeby spokojnie wyznać grzechy ciężkie. Nie oczekujmy od spowiednika w tym czasie, że będzie poświęcał nam wiele uwagi. Nie oczekujmy, że teraz będzie rozwiązywał wszystkie nasze życiowe problemy. To nie jest czas na to. To jest czas nadzwyczajny. W związku z tym skupmy się, przygotujmy się w sposób odpowiedni do sakramentu pokuty i wyznawajmy spokojnie tylko grzechy ciężkie. Nie oczekujmy, że spowiedź będzie od razu kierownictwem duchowym. Zostawmy to na moment bardziej odpowiedni… kiedy epidemia minie, kiedy będziemy mieli normalną sytuację i będziemy mogli wrócić do normalnych praktyk.”

Reklama
Reklama

Jak pamiętamy jednym z warunków, w jednym z Przykazań kościelnych znajdujemy też przykazanie, które nas zobowiązuje do tego, żeby raz w roku, w okresie wielkanocnym przystępować do Komunii i spowiedzi. Komunia i spowiedź wielkanocna to czas od Środy Popielcowej aż do Niedzieli Trójcy Świętej, więc nie musimy żyć w panice, nie musimy żyć w lęku, że nie zdążymy się wypowiadać. W tym roku Niedziela Trójcy Świętej wypada 7 czerwca w związku z tym można spokojnie zaczekać z koniecznością, z obowiązkiem spowiedzi wielkanocnej aż do 7 czerwca.

Reklama
Reklama

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite