Nasze projekty
Reklama

Relikwie Piotra Frassatiego – patrona ŚDM są już w Krakowie

Relikwie bł. Piotra Jerzego Frassatiego, patrona Światowych Dni Młodzieży, przybyły 23 lipca do Krakowa. Przy jego relikwiach będzie można się modlić do końca lipca w bazylice oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej.

„Bogu miłosiernemu dziękujemy za to, że podczas Światowych Dni Młodzieży będzie nam towarzyszył poprzez relikwie bł. Piotr Jerzy Frassati” – mówił bp Jan Szkodoń, podczas powitania relikwii w Krakowie.

Hierarcha przypomniał, że św. Jan Paweł II jeszcze jako kardynał krakowski, rok przed wyborem na papieża, mówił, że Piotr Frassati jest człowiekiem błogosławieństw. „Prosimy błogosławionego, by pomógł nam na nowo przyjąć oraz zrealizować to błogosławieństwo, które jest głównym tematem Światowych Dni Młodzieży, czyli `błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią`” – dodał bp Szkodoń.

W dniach 23-29 lipca o godz. 15 w bazylice oo. dominikanów wierni będą mogli uczestniczyć w „Godzinie Miłosierdzia z bł. Pier Giorgio”. Natomiast w godz. 15-16 będą wspólnie modlić się przy jego relikwiach. Ponadto w klasztornym kapitularzu odbywać się będą spotkania z przyjaciółmi błogosławionego.

Reklama

W środę, 27 lipca, w związku z obecnością bł. Frassatiego, ale też przy okazji świętowania jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego, odbędzie się całonocne czuwanie „Noc Świętych Dominikańskich” z uwielbieniem i modlitwą wstawienniczą.

Dominikanie przygotowali także wystawę „Człowiek ośmiu błogosławieństw”, która znajduje się w krużgankach. Ponadto w klasztornych ogrodach w godz. 10.00 -18.00 czynna jest Frassati Café, gdzie można skosztować prawdziwej włoskiej kawy.

Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati urodził się w zamożnej włoskiej rodzinie w 1901 roku. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje życie poświęcił czynieniu miłosierdzia. Opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów.

Reklama

Frassati w wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było jeszcze nowością w Kościele. Miał ogromne poczucie humoru, cechowała go skromność. Kochał wspinaczkę górską i organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, ponieważ chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa. Zmarł w wieku zaledwie 24 lat. Zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina.

Relikwie błogosławionego peregrynowały po Polsce po raz pierwszy w historii. Wcześniej były w 10 miastach a ostatni etap tej wyjątkowej pielgrzymki to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na co dzień przechowywane są w katedrze w Turynie. Były również na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.


led / Kraków

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja