Nasze projekty

Papież spotkał się z paraolimpijczykami

Każdy człowiek jest darem a włączenie go wzbogaca społeczeństwo – powiedział Franciszek do uczestników specjalnych igrzysk olimpijskich, których przyjął na audiencji 16 lutego w Watykanie. Jego gośćmi była delegacja sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów, którzy w marcu br. wezmą udział w specjalnych igrzyskach zimowych w Austrii.

Reklama

Obecna na spotkaniu z papieżem dziennikarka Debora Donnini z Radia Watykańskiego przypomniała, że nie jest to pierwsze takie wydarzenie z udziałem tej grupy sportowców w Watykanie, ale – dodała – za każdym razem panuje ta sama radość wśród niepełnosprawnych i ich opiekunów. Ludzie ci pokazują samym swoim życiem, że „nie ma przeszkód ani bariery, których nie można pokonać” – podkreśliła.

Zwracając się do swych gości Ojciec Święty powiedział: „Jesteście znakiem nadziei dla tych, którzy angażują się na rzecz społeczeństwa włączającego”. Zwrócił uwagę, że „każde życie jest cenne, każda osoba jest darem a włączenie [jej] wzbogaca społeczeństwo”. „Oto wasze przesłanie dla świata bez granic i bez wykluczeń” – dodał papież.

Zauważył, że „widząc piękny uśmiech na waszych twarzach i wielkie szczęście w waszych oczach, gdy zebraliście się na zawodach, zdajemy sobie sprawę, co to znaczy szczera i dobrze zasłużona radość”, a„najpiękniejszym zwycięstwem jest pokonanie samych siebie”. „I możemy uczyć się od was cieszyć się z małych i zwykłych rzeczy, i to cieszyć się razem” – stwierdził gospodarz spotkania.

Reklama

Podkreślił następnie znaczenie sportu, stałego przygotowania, które – choć wymaga ofiar – rozwija zdolności, które w przeciwnym wypadku pozostałyby ukryte i które pozwala wzrastać w wytrwałości, zgodnie ze ślubowaniem składanym w czasie tych igrzysk specjalnych: „Abym mógł zwyciężyć, ale jeśli mi się to nie uda, to abym mógł próbować tego ze wszystkich swych sił”. A zatem ci sportowcy, którzy wezmą udział w specjalnych paraolimpijskich igrzyskach zimowych, będą „biciem serca dla świata”, jak brzmi motto tych zawodów – zaznaczył Ojciec Święty.

Stowarzyszenie Igrzysk Specjalnych działa w 170 krajach świata, skupiając ponad 4 mln młodzieży i starszych sportowców upośledzonych umysłowo oraz przeszło milion wolontariuszy, uczestniczących w podejmowanych przez tę organizację inicjatywach. Założyła ją w 1963 Amerykanka, siostra prezydenta Kennedy’ego Eunice Mary Shriver (z domu Kennedy; 1921-2009), a dziś na jej czele stoi jej syn Timothy Shriver. Warto dodać, że najmłodsza córka założycielki – Maria jest żoną sportowa, aktora i polityka Arnolda Schwarzeneggera.


kg (KAI/RV) / Watykan

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite