Nasze projekty

Symbole ŚDM w archidiecezji warszawskiej

W sobotę 17 października rozpoczyna się peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej. Do 3 listopada krzyż podarowany młodzieży przez Jana Pawła II i ikona maryjna Salus Populi Romani odwiedzą ważne dla stolicy miejsca. Będą na Starówce, w sanktuariach, szkołach i uczelniach a nawet w Areszcie Śledczym na Rakowieckiej.

Reklama

Organizatorzy zapraszają do śledzenia wędrówki krzyża i ikony maryjnej po archidiecezji warszawskiej i udziału w nocnych czuwaniach w największych parafiach. Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży ma m.in. przybliżyć młodym ideę spotkania z papieżem, które odbędzie się w 2016 r. w Krakowie. To zarazem jedna z form duchowego przygotowania do tego wydarzenia.

– Krzyż jest znakiem naszej wiary – podkreśla ks. Marek Przybylski. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii, który jest współorganizatorem peregrynacji zwraca uwagę, że krzyż niesiony w różne miejsca jest pytaniem o sens życia: dokąd idziemy? – Niewątpliwie nie jest to znak obojętny. Dla nas jest świętością, choć niektórych może bulwersować. Dlaczego młodzi ludzie niosą go przez świat? Przypomnienie, że krzyż został dany młodzieży przez Jana Pawła II, aby zaniosła Chrystusa całemu światu to ważne przesłanie tej peregrynacji – dodaje duchowny.

Obok krzyża niesiona będzie ikona Najświętszej Maryi Panny Salus Populi Romani. – Ma ona przypominać o macierzyństwie względem Kościoła. Wszyscy zostaliśmy pod krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W krzyżu i ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu – wyjaśnia ks. Przybylski.

Reklama
Reklama

Znaki Światowych Dni Młodzieży odwiedzą wiele miejsc w archidiecezji warszawskiej. Ich peregrynacja potrwa dwa tygodnie, dlatego nie było możliwe, żeby odwiedziły wszystkie 215 parafii. Przy krzyżu i ikonie będzie można modlić się m.in. w ośmiu kościołach archidiecezji, gdzie co roku w Niedzielę Palmową spotyka się młodzież na diecezjalnych obchodach Światowych Dni Młodzieży.

Znaki ŚDM odwiedzą sanktuaria, ale również miejsca ważne dla miasta stołecznego: Starówkę i Plac Piłsudskiego. Ponadto: szkoły, uczelnie, miejsca pracy a nawet Areszt Śledczy na Rakowieckiej.

W katedrze polowej Wojska Polskiego planowane jest spotkanie dla wojska i harcerzy a w kościele Świętego Krzyża – dla wolontariuszy oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Reklama
Reklama

Peregrynacji towarzyszy hasło „Dotknij miłosierdzia”. Krzyż i ikona Salus Populi Romani wędrują po Polsce od 14 kwietnia 2014 r. W pierwszym etapie odwiedziły archidiecezję poznańską oraz diecezje: kaliską, włocławską, warszawsko-praską i siedlecką, po czym pod koniec czerwca 2014 r. wyjechały na Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski wróciły 14 grudnia 2014 r. i zostaną u nas do czasu Światowych Dni Młodzieży odwiedzając kolejne polskie diecezje.

Zobacz pełny plan peregrynacji

Reklama

aci / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite