fot. InstytutDialoguJP2/Youtube.com/wikipedia.org/domena publiczna

„Oj Maluśki, Maluśki” w niezwykłej aranżacji artystów z udziałem św. Jana Pawła II

Jan Paweł II uwielbiał wspólne kolędowanie. Wśród wszystkich kolęd i pastorałek najbardziej lubił "Oj Maluśki, Maluśki". Wielokrotnie, spontanicznie sam układał kolejne zwrotki. Dziś dzięki niezwykłej aranżacji polskich artystów możemy usłyszeć jak ją śpiewał! Koniecznie posłuchajcie!

Reklama

„Oj Maluśki, Maluśki” to polska pastorałka, której najstarszy zapis pochodzi aż z XVIII w. i znajduje się w rękopisach franciszkańskich z Krakowa. Być może dlatego też zawiera wiele elementów typowych dla dialektu małopolskiego – w szczególności dla gwary podhalańskiej.

W pierwszym zapisie znajdowało się zaledwie 8 strof, co przy obecnie znanych 27 zwrotkach wydaje się dość skromną wersją. Tak duże rozbudowanie, pastorałka ta zawdzięcza kolejnym „współautorom”, którzy sukcesywnie dopisywali kolejne zwrotki.

Wśród nich wyróżnia się szczególnie jeden twórca, który równocześnie jest najbardziej znanym miłośnikiem tej niezwykłej kolędy. Jest nim Jan Paweł II. Jeszcze jako duszpasterz młodzieży, Karol Wojtyła uwielbiał świąteczne spotkania wypełnione wspólnym kolędowaniem. Wielokrotnie, podczas tych spotkań przyszły papież improwizował i na świeżo wymyślał kolejne, nowe słowa swojej ulubionej kolędy.

Reklama
Reklama

Po objęciu Stolicy Piotrowej, Jan Paweł II nie zrezygnował z tego zwyczaju. W 1981 r. podczas spotkania ze studentami z Polski, które udało się zorganizować w Rzymie papież kolejny raz spontanicznie zaczął układać kolejne zwrotki do swojej ulubionej pastorałki „Oj Maluśki, Maluśki”. Wśród nich był studiujący wówczas w Rzymie, późniejszy biskup diecezji lubelskiej ks. Mieczysław Cisło, który nagrał papieskie kolędowanie na kasecie magnetofonowej.

Dziś wraz z polskimi artystami oraz… Janem Pawłem II możemy wspólnie zaśpiewać tę piękną pastorałkę. W niezwykłej aranżacji przygotowanej przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II udział wzięli: Marek Piekarczyk, Anna Guzik, Andrzej Lampert, Bartosz Madeja, Iwona Loranc i Karolina Szczurowska. Autorem aranżacji jest Piotr Kominek, a teledysk przygotował Grzegorz Stanienda.

Zaśpiewajmy razem z papieżem!

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę