Nasze projekty
fot. Mała Armia Janosika

Góralskie kolędy i pastorałki. Posłuchaj tych niezwykłych melodii!

Góralskie kolędy i pastorałki to jedne z najpiękniejszych melodii, których słuchamy w okresie Bożego Narodzenia. Co sprawia, że tak bardzo lubimy ich towarzystwo w świątecznym czasie?

Reklama

Góralskie pastorałki spod samiuśkich Tater brzmią w naszych duszach i sercach jakby inaczej niż tradycyjne, polskie kolędy. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Jakimi? 

Gwara góralska

Nie ulega wątpliwościom, że polskie góry słyną nie tylko z wyjątkowej tradycji, strojów, ale także z wyjątkowej mowy – gwary góralskiej. Czasami ma ona bardziej emocjonalny, żywy charakter, przez co jeszcze trafniej uderza w serca słuchaczy. 

Dzięki gwarze, kolędy góralskie brzmią nieco inaczej niż polskie, tradycyjne – zarówno pod względem muzycznym, jak i w warstwie lirycznej. Wówczas najczęściej historia Narodzenia Jezusa nie sprowadza się do Betlejem, a np. do Kondrackiej Hali, pod Giewontem. Dzięki góralskiemu językowi, opowieść ta wydaje się bardziej autentyczna i bliska słuchaczom. Mimo zmiany czasu i miejsca “akcji”, góralskie kolędy pięknie oddają istotę Bożego Narodzenia.  

Reklama

“Kawałecek smycka” 

Góralskie pastorałki z pewnością kojarzą się także z nietypowym połączeniem instrumentów. A może bardziej z nietypowym ich wykorzystaniem. Z pewnością znane nam są charakterystyczne przygrywki góralskie na skrzypcach, wiolonczeli lub kontrabasie. 

Muzyka góralska to połączenie tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, a także jazzu, rocka i pop’u. Ta kompozycja daje prawdziwą dawkę niesamowitych emocji. W połączeniu z Bożym Narodzeniem daje to mieszankę właściwie idealną, niesamowicie lubianą przez wszystkich Polaków. 

Czytaj dalej >>> Kolędy. Co sprawia, że tak chętnie je śpiewamy?

Reklama

Góralskie kolędy i pastorałki 

Góralskie pastorałki dodają Świętom Bożego Narodzenia, oprawie Mszy świętej wyjątkowego, niepowtarzalnego klimatu. Szczególnie słucha się ich na Podhalu, jednak wybrzmiewają one także w pełnej swojej okazałości, w całym kraju. Wiele spośród góralskich kolęd i pastorałek weszło o ogólnopolskiego kanonu tradycyjnych kolęd. Oto trzy wyjątkowe przykłady. 

Oj Maluśki Maluśki 

Przy hornéj dolinié 

„Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodził” 

Góralskie kolędy w Boże Narodzenie

W Wigilię, w Boże Narodzenie niech nie zabraknie śpiewania kolęd i pastorałek. Jeśli w Waszych duszach brzmią góralskie melodie, niech te i inne góralskie kolędy towarzyszą Wam w tych pięknych, wyjątkowych dniach.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę