fott. Bechstein - Praca własna/CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

„Do Ciebie Mamo”. Wzruszający utwór Violetty Villas

Kiedy Violetta Villas na swoich koncertach drżącym, mocnym głosem wyśpiewywała "Mamo nie myśl, że się skarżę, żal mi tylko marzeń, dziecięcych dni, moich dni..." ludzie płakali ze wzruszenia, a ona razem z nimi. W dniu, w którym artystka obchodziłaby rocznicę swoich 84. urodzin wsłuchaj się w słowa tego wyjątkowego utworu!

Reklama

Piosenka pt. „Do Ciebie Mamo” znana również pod tytułem „List do matki” to kompozycja powstała na początku lat 60. XX wieku specjalnie dla wybitnej, polskiej artystki Violetty Villas. Muzykę skomponował Adam Skorupka, a słowa napisali Stanisław Werner i Mirosław Łebkowski. Utwór ten znalazł się w zestawieniu „66 niezapomnianych piosenek”.

Kompozycja ta nie przez przypadek nazywana jest często listem czy także modlitwą, ponieważ jej poruszające słowa wprost wołają o otulenie przez matczyne ramiona.

Kiedy drżącym, mocnym głosem wyśpiewywała „Mamo nie myśl, że się skarżę, żal mi tylko marzeń, dziecięcych dni, moich dni…” ludzie zalewali się łzami wzruszenia, a ona razem z nimi. Kiedy śpiewam, zapominam o całym świecie, jestem tylko z moimi uczuciami – przyznała niegdyś artystka.

Reklama

Zawsze wybierała Boga

Violetta Villas przez lata poruszała publiczność nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jej niezwykły czterooktawowy głos sprawił, że do dzisiaj uważana jest za legendę polskiej muzyki. Artystka nie wstydziła się także swojej wiary. Wychodząc na scenę często ze swoją publicznością witała się słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” czy „Niech Was Bóg błogosławi. Wasze domy, Wasze drogi, Wasze wszystkie sprawy”. W swojej garderobie miała obrazek Matki Bożej i św. Krzysztofa.

Trzeba podkreślić, że kariera artystki przypadała na trudne lata. W Polsce trwał komunizm, a otwarte przyznawanie się do wiary było nie lada aktem odwagi. Po kon­cer­cie w Rze­szo­wie przy­szli do mnie pano­wie i mó­wią: „Al­bo Chry­stus, al­bo pra­ca – pro­szę wy­bie­rać”. Mia­łam jesz­cze śpie­wać w Prze­my­ślu i Jarosła­wiu, wy­prze­da­no wszyst­kie bilety, a oni mi mó­wią, że w ogó­le nie wol­no mi wspo­mnieć o Bo­gu – wspomniała po latach w jednym z wywiadów. Violetta Villas nie ugięła się groźbom. Koncerty odwołano, jako powód podając, że piosenkarka rozchorowała się. Dla Violetty Villas scena była drugim domem. Spędziła na niej prawie pół wieku, nigdy nie zapominając o swoich uczuciach do mamy, czy wierze, która zawsze była dla niej drogowskazem.

Posłuchaj tego wyjątkowego utworu, będącego niejako modlitwą do Matki:

Do Ciebie Mamo – tekst piosenki

Mamo, smutno tu i obco
Drzewa inne rosną
I ciszy nikt nie zna tu
Mamo, nie myśl, że się skarżę
Żal mi tylko marzeń
Dziecięcych dni, moich dni


Widzę znów nasz dom
Ciebie, Mamo, w nim
Wspominam stary klon
Ciemny i wysoki jak dym


Mamo, wołam twoje imię
Znowu jesteś przy mnie
Jak za dawnych lat


Widzę znów nasz dom
Ciebie, Mamo, w nim
Wspominam stary klon
Ciemny i wysoki jak dym


O, Mamo, w sercu cię kołyszę
List do ciebie piszę
Ciemny jak ta noc
To nieprawda, Mamo
Jutro wyślę inny list
Jest dobrze, Mamo
Tak, jak miało być
A ty, Mamo, śpij
Jeszcze noc, dobrze śpij
O, Mamo

Reklama

pa, viva.pl, wikipedia.org, aleteia.org/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Wspieraj nas - złóż darowiznę