Nasze projekty

Nowenna przed beatyfikacją [DZIEŃ 9.]

W dziewiątym dniu nowenny i zarazem w przededniu uroczystości beatyfikacji Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz Służebnicy Bożej matki Elżbiety Róży Czackiej chcemy zawierzyć duchowe owoce beatyfikacji.

Reklama
Reklama

DZIEŃ 9

11 września 2021 r.


Stefan kard. Wyszyński – Prymas Tysiąclecia

Z Ewangelii według św. Jana J 14, 1-6a

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie».

Wprowadzenie

Pod datą 1 kwietnia 1981 roku w swoich zapiskach Ksiądz Prymas zanotował: „Rozpoczyna się Via dolorosa wśród przyjaciół Hioba. Dzień dla mnie doniosły, wydaje mi się, że jest to initium fini (początek końca)”. Z dnia na dzień stan kardynała Wyszyńskiego ulegał pogorszeniu. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ diagnoza lekarska była jednoznaczna – choroba nowotworowa jamy brzusznej.

W 35. rocznicę swojej sakry biskupiej – 12 maja 1981 roku – po raz ostatni staje Ksiądz Prymas przy ołtarzu, aby sprawować Eucharystię.

Niezwykle trudnym doświadczeniem była dla niego informacja o zamachu na życie Jana Pawła II. Mimo słabego stanu zdrowia, Prymas znalazł siły, aby nagrać przemówienie do wiernych modlących się w warszawskiej archikatedrze świętego Jana w intencji powrotu Papieża do zdrowia. Mówił wtedy: „Proszę was, aby te heroiczne modlitwy, które zanosiliście w mojej intencji…, żebyście to wszystko skierowali wraz ze mną ku Matce Chrystusowej o zdrowie i siły dla Ojca Świętego”.

Dnia 16 maja kardynał Wyszyński przyjął sakrament chorych. Do obecnych przy jego łóżku zwrócił się słowami: „Przyjdą nowe czasy, wymagają nowych świateł, nowych mocy, Bóg je da w swoim czasie. Pamiętajmy, że jak kardynał Hlond, tak i ja wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w Polsce, choćby ludzie się zmieniali”.

Dnia 28 maja 1981 r. o godzinie 4.40, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w swojej rezydencji w Warszawie zmarł Jego Eminencja Kardynał Stefan Wyszyński, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński i Warszawski, Prymas Polski – brzmiał oficjalny komunikat.

Sekretarz Prymasa ks. Bronisław Piasecki – opisując jego ostatnie chwile – napisał, że konający Prymas usiłował jeszcze śpiewać Chwalcie łąki umajone, oddając cześć Maryi, której zawierzył całe swe życie.

Słowa Jana Pawła II o kard. Stefanie Wyszyńskim

W orędziu do Polaków w dniu śmierci Prymasa Tysiąclecia, 28 maja 1981 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: Szczególnym przedmiotem medytacji uczyńcie postać niezapomnianego Prymasa, śp. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. Podejmijcie to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej

historii, na którym on, Kardynał Stefan, Prymas Polski, dobry pasterz wycisnął trwałe, niezatarte piękno. Niech dzieło to podejmą z największą odpowiedzialnością pasterze Kościoła, niech podejmie je duchowieństwo, kapłani, rodziny zakonne, wierni każdego wieku i każdego zawodu. Niech podejmą je młodzi. (…) Niech każdy na swój sposób, tak jak Bóg i własne sumienie mu wskazuje. Podejmijcie i prowadźcie je ku przyszłości.

Intencja i modlitwa

W dziewiątym dniu nowenny i zarazem w przededniu uroczystości beatyfikacji Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz Służebnicy Bożej matki Elżbiety Róży Czackiej chcemy zawierzyć duchowe owoce beatyfikacji. Modlimy się za naszą Ojczyznę, aby pozostała wierna Bogu i Chrystusowej Ewangelii – tym, chrześcijańskim korzeniom, na których nasi przodkowie opierali swoją codzienność. Prosimy za polskie rodziny – aby pielęgnowały prawdziwe wartości i nie marnowały łask przez Boga udzielonych. Modlitwą otaczamy dzieci i młodzież i prosimy, aby nie utraciły skarbu wiary, ale przeniosły go w kolejne pokolenia.

Ojcze nasz…

Zdrowaś Maryjo…

Módlmy się.

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Wejrzyj, prosimy Cię, na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

Sługo Boży Stefanie Wyszyński, Prymasie Tysiąclecia – przyczyń się za nami.


opracował ks. dr Maciej Radzikowski

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę