Nasze projekty

Nowenna przed beatyfikacją [DZIEŃ 8.]

Ósmego dnia nowenny modlimy się o pokój na świecie oraz w sercu każdego i każdej z nas. Niech ustaną wszystkie gniewy i spory. A pośrodku nas niech będzie Chrystus.

Reklama
Reklama

DZIEŃ 8

10 września 2021 r.


Stefan kard. Wyszyński – zło dobrem zwyciężający

Z Ewangelii według św. Łukasza Łk 6, 27-31

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie».

Wprowadzenie

Prymas Wyszyński nie tylko głosił Ewangelię Chrystusa, lecz także starał się wypełniać to, czego jako pasterz nauczał swoich wiernych. Niezwykle wymagające są dla nas wszystkich słowa Jezusa, aby miłować nieprzyjaciół. Kiedy przyglądamy się życiu kard. Wyszyńskiego widzimy wiele momentów, będących pięknym świadectwem miłości przebaczającej. Takim okresem był przede wszystkim czas jego internowania. W Wigilię 1953 roku, jaką dane mu było spędzać w Stoczku Warmińskim na Warmii, zapisał w dzienniku Pro memoria słowa: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”.

Równie trudną lekcją przebaczenia nie tylko dla Księdza Prymasa, lecz także dla całej naszej Ojczyzny był jubileusz Tysiąclecia Chrztu Polski. Polscy biskupi skierowali wówczas do biskupów niemieckich słynny list, w którym padły słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Władze komunistyczne oskarżyły Episkopat o zdradę, a papieżowi Pawłowi VI odmówiono wjazdu do Polski na milenijne uroczystości na Jasnej Górze. Kardynał Wyszyński w odpowiedzi na działania rządu wymierzone w Kościół powiedział: „Będziesz miłował bliźniego swego. I to każdego! Tego, co ma serdeczne oczy, i tego, co ma oczy szklane. Tego, co ma żar w piersi, i tego, co nosi w piersi kamień. Tego, który ma ku tobie wyciągniętą braterską dłoń, i tego, który cię dźga oczyma. Każdego!”

To jest zwycięstwo miłości, potężniejszej niż największa nienawiść.

Z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego

Strzeżcie się, Najmilsi moi Synowie, jednego uczucia – nienawiści do tych, którzy będą was prześladować. My przecież zwyciężamy przez miłość, a nie przez nienawiść. Szczytem społecznej wartości chrześcijaństwa jest to, że każe kochać nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy mają nas w nienawiści. To jest prawdziwe zwycięstwo! Ilekroć więc staniecie w obliczu ludzi, którzy będą was chcieli nienawidzić i powiedzą, że są waszymi wrogami – nie lękajcie się! […] Czekajcie spokojnie, cierpliwie, aż przyjdzie godzina, gdy na niwie serca nienawidzącego zasiana przez was miłość wyda owoc stokrotny. Może będzie to w ostatniej sekundzie życia, ale będzie!

Pan Bóg chce nas zachęcić do przebaczania i odpuszczania grzechów i to nie tylko wybranym, lecz wszystkim. Nie można tak stawiać sprawy: tobie przebaczę, ale z tamtym się nie pogodzę. Nasz pokój i wewnętrzna swoboda zależy od tego, czy odpuścimy wszystkim, bez wyjątku. Wtedy dopiero człowiek naprawdę się wyzwala. […] Ileż my – w naszym przekonaniu – mamy innym do odpuszczenia!

Niekoniecznie tym, którzy zrobili coś złego, raczej tym, którzy czegoś nie uczynili. Może zapomnieli uśmiechnąć się do nas i życzliwie zagadać? Może nie usunęli się z drogi lub nie usłużyli jakimś drobiazgiem? Nie oddali szpilki, igły albo nici? Człowiek łatwiej przebacza wielkie świństwa niż drobne rzeczy. W przebaczaniu wielkiej winy jesteśmy wspaniałomyślni. Może w gazetach napiszą. Tymczasem najczęściej idzie o drobiazgi, o «komary» codziennego życia.

Intencja i modlitwa

Ósmego dnia nowenny modlimy się o pokój na świecie oraz w sercu każdego i każdej z nas. Niech ustaną wszystkie gniewy i spory. A pośrodku nas niech będzie Chrystus.

Ojcze nasz…

Zdrowaś Maryjo…

Módlmy się.

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Wejrzyj, prosimy Cię, na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

Sługo Boży Stefanie Wyszyński, zło dobrem zwyciężający – przyczyń się za nami.


opracował ks. dr Maciej Radzikowski

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę