Nowenna przed beatyfikacją [DZIEŃ 7.]

"Społeczne znaczenie pracy tkwi nie tylko w więzi tworzącej się między ludźmi, ale głównie w owocach pracy". W 7. dniu Nowenny przed beatyfikacją modlimy się w intencji mężczyzn i ludzi pracy.

Reklama

DZIEŃ 7.
9 września 2021


Stefan kard. Wyszyński – wzór pracowitości

Z Ewangelii według św. Mateusza
Mt 25, 14-19

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść: «Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi».

Wprowadzenie

Reklama
Reklama

Można powiedzieć, że Prymas Wyszyński był tytanem pracy. „Ani myślę o tym co było, nie mam czasu na marzenia, tak sobie czas wypełniłem pracą, od jednego przechodzę do drugiego, nieraz to mi szkoda czasu, że już trzeba jeść, albo iść na spacer. Tak, że prawie nigdy nie zastanawiam się nad jakimiś wspomnieniami dawnymi” – mówił w Prudniku Śląskim w 1954 r. Czytając „Zapiski więzienne” bardzo łatwo można dostrzec, że nawet czas internowania był przez niego pracowicie wykorzystywany. Poświęcał go nie tylko na sprawy duchowe, lecz także dbał o swój rozwój intelektualny: czytał literaturę piękną i rozważania teologiczne, uczył się języków obcych.

W życiu kardynała Wyszyńskiego można dostrzec jeszcze jeden znaczący rys – troski o ludzi pracy. Prymas był dumny z tego, że jest potomkiem rolników. Wspominał swojego dziadka i wielokrotnie podkreślał, że jest wnukiem rolnika znad Bugu i Liwca. W swoich homiliach nieraz odwoływał się do tradycyjnych wartości wyniesionych z domu rodzinnego. Podkreślał też znaczenie ludzkiej pracy, szacunek dla roli i chleba. Jako wybitny znawca katolickiej nauki społecznej próbował Ksiądz Prymas wprowadzać w życie jej zasady podczas całej swej posługi prymasowskiej.

Z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego

Praca, uczy nas miłości, poczucia zależności, pokory, skłania nas do wzajemnej użyteczności, tworzy społeczność ludzką. W społeczności tej praca zyskuje nowe możliwości rozwoju dla siebie przez uzgadnianie, podział, spotęgowanie zespolonych wysiłków ludzkich. Oto więź społeczna braterstwa ludzi przez pracę. Społeczne znaczenie pracy tkwi nie tylko w więzi tworzącej się między ludźmi, ale głównie w owocach pracy.

Reklama
Reklama

Intencja i modlitwa

W siódmym dniu nowenny chcemy naszą modlitwą ogarnąć wszystkich mężczyzn, aby wzorem swojego patrona – św. Józefa – szanowali kobiety, służyli im oparciem i pomocą oraz wiernie wypełniali swoje obowiązki. Prosimy za ojców rodzin – niech odpowiedzialnie i z miłością podejmują trud ojcostwa. Modlimy się także za ludzi pracy, aby cieszyli się sprawiedliwą zapłatą za pracę i społeczną wdzięcznością.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo…

Módlmy się.

Reklama

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Wejrzyj, prosimy Cię, na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

Sługo Boży Stefanie Wyszyński, wzorze pracowitości – przyczyń się za nami.


opracował ks. dr Maciej Radzikowski

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę