Nasze projekty
fot. Archiwum Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża / Instytut Prymasowski / Stacja7

Nowenna przed beatyfikacją [Dzień 1.]

Od 3 do 11 września trwa nowenna przed beatyfikacją Matki Czackiej i Prymasa Wyszyńskiego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy! W pierwszym dniu nowenny modlimy się w intencji polskich rodzin.

Reklama

DZIEŃ 1.
3 września 2021 r.


Stefan kard. Wyszyński – wychowany w pobożnej rodzinie

Z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 51-52)

Jezus poszedł z Maryją oraz Józefem i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Wprowadzenie

Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. Jego rodzice – Stanisław i Julianna, w miarę swoich możliwości, chcieli stworzyć swoim dzieciom dom pełen ciepła i miłości. Po latach Prymas będzie wspominał swój rodzinny dom, kochających rodziców otaczających troską jego i jego siostry, a także doświadczenie wspólnej, rodzinnej modlitwy. W 1971 roku w Zuzeli powie: „w domu nad moim łóżkiem wisiały dwa obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. I chociaż w onym czasie do modlitwy skłonny nie byłem, zawsze cierpiąc na kolana, zwłaszcza w czasie wieczornego różańca, jaki był zwyczajem naszego domu, to jednak po obudzeniu się długo przyglądałem się tej Czarnej Pani i tej Białej.”

Reklama
Reklama

Zapamiętał Ksiądz Prymas z dzieciństwa m.in. jeszcze jedno wydarzenie. Miało one miejsce w październiku 1910 roku. Umierająca matka powiedziała wówczas do niego: „Stefan, ubieraj się”. Ponieważ była jesień, pomyślał, że ma założyć wierzchnie ubranie, aby gdzieś iść. Powtórzyła wtedy: „Ubieraj się, ale nie tak się ubieraj. Inaczej się ubieraj”. W tych tajemniczych słowach odczytywał później intuicję matki, aby został kapłanem.

Matka umarła, gdy miał 9 lat, ale tęsknota za nią towarzyszyła mu przez całe życie, co wyraził w słowach: „Nie wiecie, co to znaczy całe życie tęsknić za matką”. Modlitwa różańcowa zbliżyła go do Matki Najświętszej, której zawierzył całe swoje życie.

Z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego

Nigdy nie zapomnę moich dziecięcych lat, gdy w domu rodzinnym każdy wieczór kończył się wspólnym odmawianiem cząstki różańca świętego. I to nie tylko w październiku, ale przez cały rok! Może dla nas, dzieci, było to nieraz trudne, może chciało się spać, ale jednak rodzice nasi czuwali, aby dzień kończył się różańcem. […] I gdy my na tyle problemów rady nie mamy, zostaje jedno: mieć w kieszeni różaniec i modlić się za tych, którzy nam przyczyniają tyle udręki we własnej Ojczyźnie.

Reklama
Reklama

Intencja i modlitwa

W pierwszym dniu nowenny modlitwą obejmujemy wszystkie polskie rodziny. Szczególnie prośmy o to, aby były środowiskiem, gdzie wychowuje się dzieci w duchu wiary oraz pełnego szacunku do życia i godności człowieka.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo…

Módlmy się.

Reklama

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Wejrzyj, prosimy Cię, na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

Sługo Boży Stefanie Wyszyński, wychowany w pobożnej rodzinie – przyczyń się za nami!


opracował ks. dr Maciej Radzikowski

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę