Nasze projekty

Tajemnice Fatimy. Nowa książka o objawieniach maryjnych

Jest to książka poruszająca umysły i serca, opowiadająca o najważniejszych wydarzeniach naszych czasów, które zmieniły świat – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji albumu „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”. Książka jest dziełem Grzegorza Górnego – autora części opisowej i fotografika Janusza Rosikonia

Reklama

„Niektóre fragmenty opisów, np. te dotyczące zamachu na Jana Pawła II w 1981, były tak przejmujące, że czytałem je ze łzami w oczach” – wyznał arcybiskup warszawski. Podkreślił również, że praca ta opowiada nie tylko o samym objawieniu w małej wiosce portugalskiej w 1917, ale także o licznych wydarzeniach towarzyszących, które jak małe strumyczki zasilają wielką rzekę. „Jest to książka, która porusza nasze umysły i serca” – dodał kardynał.

O. Grzegorz Bartosik OFMConv, przewodniczący Stowarzyszenia Mariologów Polskich przypomniał, że Bóg w pełni objawił się w Panu Jezusie i tylko to objawienie jest ważne z punktu widzenia wiary. Wszelkie pozostałe wizje mają charakter prywatny i jako takie nie są niezbędne do uwierzenia. Nie znaczy to jednak, że te objawienia prywatne nie mają znaczenia – tłumaczył. Sobór Watykański II zalicza je do tzw. „znaków czasu”, które też są ważne jako wyraz woli Bożej wobec człowieka.

Reklama

Maryja była w Fatimie Bożym głosem proroczym, nawołującym do pokuty i z jednej strony zapowiadającym zakończenie trwającej jeszcze wówczas I wojny światowej, z drugiej zaś ostrzegającym przed nową, jeszcze straszniejszą wojną, jeśli ludzkość się nie poprawi. Matka Boża prosiła o poświęcenie Jej Niepokalanemu Sercu całego świat i Rosji – to było zadanie dla papieża i wszystkich biskupów oraz o wprowadzenie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca wynagradzających – zadanie dla wszystkich.

Reklama

O. Bartosik zaznaczył również, że wiele przepowiedni Maryi spełniło się bardzo szybko, np. wybuch II wojny światowej czy wcześniej rewolucja bolszewicka w Rosji i rozpoczęte w ślad za nimi wielkie prześladowania religii w tym kraju. Ale również wkrótce po poświęceniu świata (ale bez wymieniania Rosji, która była ważną sojuszniczką państw zachodnich w czasie wojny) Maryi przez Piusa XII w 1942 nastąpił przełom w wojnie – kapitulacja wojsk niemieckich pod Stalingradem 2 lutego 1943, a więc w święto Matki Bożej Gromnicznej, zauważył franciszkanin.

Z kolei Grzegorz Górny zwrócił uwagę, że Jan Paweł II zainteresował się przesłaniem fatimskim wkrótce po zamachu na swoje życie 13 maja 1981, a więc w rocznicę pierwszego objawienia. Szczególną rolę w uświadomieniu mu tej współzależności odegrali polski lekarz prof. Gabriel Turowski, który opiekował się rannym Ojcem Świętym i słowacki biskup emigracyjny Pavol Hnilica. Odtąd Jan Paweł II poczuwał się do szczególnej więzi z Fatimą i jej orędziem.

Reklama

Objawienia z wioski portugalskiej i związane z nimi tajemnice bardzo oddziaływały na wyobraźnię ludzi, zarówno w Kościele, jak i w środowiskach stojących z dala od niego. Wysuwano różne hipotezy, pojawiały się nawet apokryfy na ten temat, zawierające np. jakieś wypowiedzi s. Łucji, które w rzeczywistości nigdy nie pady z jej ust. Autor tekstu zaznaczył na zakończenie, że przesłanie fatimskie jest nadal ważne i aktualne, mimo ujawnienia w 2000 trzeciej tajemnicy.

Janusz Rosikoń opowiedział krótko o niecodziennym wydarzeniu, jakim było przywiezienie figury Pani Fatimskiej do Rosji i ustawienie jej na Placu Czerwonym. „Początkowo trochę się baliśmy, ostatecznie jednak z polskim franciszkaninem o. Grzegorzem Ciorochem postawiliśmy ją w tym miejscu, ja to sfotografowałem i to zdjęcie poszło w świat” – wspominał autor zdjęć. Dodał, że w innym rosyjskim mieście – Permie – Pani Fatimska zgromadziła na modlitwie katolików i prawosławnych.


KUP KSIĄŻKĘ „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”


kg / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite