Nasze projekty

Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka

Czy może być co dobrego z Nazaretu?

Reklama

Natanael wypowiedział ironiczne pytanie: „Czy może być co dobrego z Nazaretu?” (J 1,46). Nie wiedział wówczas jak bardzo się myli pielęgnując i powtarzając powierzchowne opinie o mieszkańcach tej galilejskiej wioseczki. My najczęściej rozważając tę scenę koncentrujemy się na późniejszych zaskakujących słowach i gestach Jezusa. I dobrze.

Przystępując do majowej refleksji nad miejscem Matki Jezusa w naszej pobożności chciałbym jednak wydobyć – na dobry początek – to właśnie pytanie pewnego siebie wychowanka galilejskiej Kany.

Czy może być co dobrego z Nazaretu?

Reklama
Reklama

Odnosiło się ono – razem z całym ówczesnym sposobem myślenia – także do Matki Nauczyciela z Nazaretu. Do Niej nawet bardziej: to przecież miejsce jej życia naznaczyło Syna Jezusa mianem Nazarejczyk.

W czasach Jezusa mieszkańców Nazaretu nazywano słowem, które najbliższe jest naszemu pojęciu „jaskiniowcy”: przede wszystkim ze względu na budowane przez nich i zamieszkiwane kamienne domy, często wykorzystujące naturalne rozpadliny skalne. Taka surowa i skalna jest również pozostałość domu Maryi w Nazarecie obudowana dzisiaj potężną bazyliką Zwiastowania. Wśród naturalnych skał i ciosanych ręką ludzką kamieni pielgrzymi adorują prawdę wyrażoną w słowach: „Tutaj Słowo Boskie stało się Ciałem”… Tutaj.

Rozważania majowe. Odc. 1 Nazaretanka

Reklama
Reklama

Pytanie „czy może być co dobrego z…” pogłębia świadomość różnicy między  sposobami poszukiwań, które prowadzi Bóg, rodzajem Jego znajomych i wiedzy jaką On ma o człowieku, a naszymi  wyborami i usilnymi próbami pomagania Bogu w rozeznawaniu – kto jest kim, a czasami i kim ja sam jestem.

Matka Zbawiciela wybrana przez Boga i wychowana przez ludzi wśród „jaskiniowców”? Nie! Żyjąca wśród ludzi, o których tak zwykło się mówić w czasach Jezusa, a pewnie także długo wcześniej i później również. Jakie to bliskie nazwaniu jej dzisiaj Przewodniczką ciemnogrodzian.

Są takie słowa pogardy lub lekceważenia, które z całą pewnością Bogu nie przeszkadzają w doborze towarzystwa i skutecznym działaniu.

Reklama

Matko Jezusa, niegdyś wiejska Dziewczyno z Nazaretu, wypraszaj dla mnie zapał w gaszeniu w sobie i moim środowisku pogardy, wyciszania kpiny i rechotu wszędzie wokół. Naucz  żarliwie zabiegać i z dumą nosić świadomość przynależności do Rodziny, której Ojciec pragnie dać Królestwo.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę