YouTube/AfricanMusicSchool

Trwa trasa koncertowa African Music School!

Hipolit, Jospin i Christophe - w takim składzie podczas koncertów na polskich scenach wystąpi grupa młodzieńców z African Music School. Chłopcy są uczniami pierwszej szkoły muzycznej w RPA. Trasa koncertowa wystartowała we Wrocławiu, a koncerty będą odbywać się w całej Polsce, skończywszy na Warszawie.

Reklama

African Music School to pierwsza szkoła muzyczna w Republice Środkowej Afryki. Szkoła działa od 6 lat. Pomysłodawcą jej powstania jest brat Benedykt Pączka, polski misjonarz, kapucyn, który od 8 lat przebywa w RŚA. W tej chwili w szkole uczy się 100 dzieci w wieku od 6 do 18 lat. W trasie koncertowej bierze udział 3 najzdolniejszych uczniów. Na koncertach w Polsce towarzyszą im muzycy, wolontariusze, którzy w ostatnich latach byli w Afryce, aby uczyć naszą młodzież.

African Music School jest to project prowadzony przez krakowską fundację AKEDA. Funda-cja odpowiada za utrzymanie finansowania budowy szkoły muzycznej oraz zabezpiecza środki finansowe na zakup żywności dla dzieci uczęszczających na zajęcia. AKEDA współ-pracuje z Dyrektorem AMS, bratem Pączką.

Rep. Środkowej Afryki to kraj rozrywany wewnętrznymi konfliktami. W lutym 2021 roku za-kończyła się rebelia, która ogarnęła cały kraj po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenc-kich. Takie konflikty zdarzają się w kraju przez cały czas. Nasza szkoła ma wielkie przesła-nie: „Instrumenty Zamiast Broni”. Stawiamy sobie za cel, aby odciągać dzieci od chęci przy-łączania się do grup rebelianckich. W miejsce karabinu, dajemy im instrumenty.

Reklama
Reklama

Kto zagra przed polską publicznością?

Dezarus to pochodzący z Republiki Środkowoafrykańskiej artysta młodego pokolenia. Ak-tualnie mieszka i tworzy w Lyonie we Francji, gdzie wraz z grupą Enigmatik Music Family wyprodukował kilkanaście utworów, które spotkały się z dużym sukcesem w RCA. Jego twórczość nawiązuje do tradycyjnej rumby kongolijskiej, która wykształciła się w XX w. w Afryce środkowej i została spopularyzowana przez Franco Luambo i jego grupę OK JAZZ. W jego utworach można usłyszeć elementy rumby tcha tcho, rumby odemby, taneczny soukous czy żywiołowe gitarowe sebeny. W tekstach Dezarusa, które pisze w języku fran-cuskim oraz sango, możemy usłyszeć o miłosnych poradach oraz dylematach, ale również o miłości i wdzięczności, jaką darzy Boga. Taka mieszanka muzyczno-językowa dała mu status gwiazdy w Republice Środkowoafrykańskiej, a jego utwory jak Kanga Be (cierpli-wości) czy Ye So Mbi Ye (to, czego chcę) można usłyszeć w pubach, restauracjach, skle-pach i rozgłośniach radiowych w każdym większym mieście. Podczas koncertów w Polsce muzykowi towarzyszyć będą młodzi muzycy z African Music School w RŚA.

Hipolit to nasz najlepszy perkusista. Ma 16 lat i jest w szkole od 5 lat. Chłopiec jest wybitnie uzdolniony. Gra całym sobą tak jakby coś chciał powiedzieć. Od 2 lat to on uczy swoich kolegów będąc dla nich nauczycielem. Zawodowi perkusiści, którzy uczyli w AMS potwier-dzili jego nieprzeciętny talent.

Jospin ma 14 lat. Od 5 lat jest uczniem w African Music School. Naukę gry na gitarze baso-wej rozpoczął w lutym 2020 roku. Jego praca pozwoliła na duży rozwój i po roku nauki brał udział w kilkunastu koncertach na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej. Chłopiec jest zaznajomiony z podstawowymi standardami muzyki rozrywkowej i jazzu. Muzykę z RCA oraz okolicznych kręgów gra bardzo dobrze. Ciągle rozwija się chcąc zostać profesjonalistą w dziedzinie gitary basowej.

Reklama
Reklama

Christophe ma 16 lat. Od 5 lat jest uczniem w African Music School. To nasz najzdolniejszy gitarzysta. Od 2 lat uczy u nas swoich młodszych kolegów. Świetnie odnajduje się w różnych gatunkach muzyki rozrywkowej. Potrafi nowatorsko wykorzystywać w swojej grze rytmikę afrykańską. Jego talent muzyczny potwierdzili gitarzyści, uczący w AMS muzyki w ciągu ostatnich lat.

kw/mat.prasowe/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę