Nasze projekty
Lednica

Skrzydła i linijka – to tegoroczne symbole lednickie!

Lednica 2000 to śpiew, taniec, ale także symbole, które mają pomóc w modlitwie i zrozumieniu przesłania spotkania. W tym roku symbolami Lednicy, która odbędzie się pod hasłem „Usłysz”, są skrzydła oraz linijka.

Reklama

XXV Spotkaniu Młodych będzie towarzyszyć hasło „Usłysz”. To zaproszenie do wsłuchiwania się przede wszystkim w głos Pana Boga, ale i siebie nawzajem, co dzisiaj, w świecie zdominowanym przez wszechobecny hałas, jest coraz trudniejsze – mówi Anna Kauczor, koordynator promocji Lednica 2000. Tegoroczne symbole lednickie odnoszą się do hasła spotkania i są nimi: linijka oraz skrzydła.

„Prostujcie ścieżki dla Pana”

Pierwszym symbolem tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000 jest linijka. Jan Chrzciciel mówił “Prostujcie ścieżki dla Pana”. Żeby coś wyprostować, to trzeba mieć punkt odniesienia. Właśnie dlatego będziemy rozdawali symboliczną linijkę – tłumaczy Agnieszka Chrostowska, wiceprezes stowarzyszenia Lednica 2000.

Organizatorzy podkreślają, że linijka jest symbolem upraszczania życia, które pomoże usłyszeć głos Boga. Na linijce lednickiej uczestnicy znajdą tekst „Manifestu prostoty”, poprzez który organizatorzy pragną zachęcić młodych do tego, aby realizowali proste życie w trzech krokach życia chrześcijańskiego: szukać Boga, być z drugim człowiekiem i czynić dobrze.

Reklama

„Tylko orły”

Drugim symbolem tegorocznego spotkania będą skrzydła, które mają wiele znaczeń. Jak tłumaczy Agnieszka Chrostowska – po pierwsze, Jan Paweł II rozdawał młodym skrzydła. Był on także inspiratorem spotkań lednickich, a o. Jan Góra często powtarzał, że przecież Jan Paweł II rozdaje młodym skrzydła. Mamy na Lednicy rzeźby wykonane przez uczniów liceum plastycznego przedstawiające Jana Pawła II i młodych ze skrzydłami.

Ponadto skrzydła kojarzą się z lednicką pieśnią „Tylko orły” Piosenka mówi o tym, że tylko orły wysoko latają i nie straszna im żadna przepaść. Trzeci wymiar skrzydeł nawiązuje bezpośrednio do hasła spotkania “Usłysz”. Bóg często w historii zbawienia mówi do swoich sług posyłając anioły. Dlatego chcielibyśmy, aby każdy mając te skrzydła pamiętał nie tylko to, że ma wlatywać wysoko, ale także, że Bóg posyła do nas anioły, które są jego głosem. A w dodatku Jan Chrzciciel, nasz tegoroczny przewodnik po lednickim spotkaniu, w religiach wschodnich jest przedstawiany w ikonach jako Anioł ze skrzydłami, ponieważ jest też nazywany “Aniołem pustyni”. Jako ten, który zwiastował przyjście Odkupiciela – dodaje wokalistka Siewców Lednicy.

Reklama

kw/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę