Nasze projekty

Bierni, ale wierni

Większość Polaków deklaruje się jako katolicy. Jednak uczestniczących w niedzielnych Mszach Świętych jest już znacznie mniej. Ilu Polaków regularnie chodzi do Kościoła? Ilu praktykujących wiernych jest w Polsce?

Reklama

W niedzielę do Kościoła chodzi jedynie 40 % katolików. Z opublikowanych wyników badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) wynika, że liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy (dominicantes) i liczba osób przystępujących do Komunii Św. (communicantes) pozostaje w Polsce na tym samym poziomie, co przed rokiem. Do Komunii Św. przystępuje 16,2 % wiernych, czyli minimalnie więcej.

 

Bierni, ale wierni

Reklama

W ciągu ostatnich 33 lat wskaźnik badania dominicantes spadł o 11 punktów procentowych. Pierwsze badania ISKK zostały przeprowadzone w 1980 roku. Wtedy to 51 % Polaków deklarowało uczestniczenie w niedzielnej Mszy Św. Natomiast w przeciągu tych lat, niemal o 9 punktów procentowych wzrósł communicantes. Z 7,8 % przyjmujących Komunię Św. w 1980 roku do 16,2 %.

 

Jak wynika z przeprowadzonych badań ISKK, najwyższe wskaźniki osób chodzących w niedzielę do kościoła oraz przyjmujących Komunię Św. odnotowuje się w diecezjach położonych w południowo-wschodniej części Polski.

Reklama

 

Najwyższe wyniki osiągają diecezje tarnowska, przemyska oraz rzeszowska. Badane wskaźniki religijności znacznie przekraczają średnią wartość również w diecezjach pelplińskiej, opolskiej oraz najbardziej wysuniętych na wschód diecezjach: siedleckiej, drohiczyńskiej oraz białostockiej.

 

Reklama

Bierni, ale wierni

Natomiast najniższe wskaźniki dominicantes i communicantes odnotowuje się w północno-zachodniej części kraju, w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej oraz sosnowieckiej.

 

Analizy ISKK wskazują, że wzrosła liczba osób, które określają się jako głęboko wierzące. Tak ocenia siebie 20% badanych. Jest to dwukrotnie więcej niż w 1991 roku. Jednak sam odsetek wierzących spadł do poziomu 60,8%.

 

W ubiegłym roku więcej niż co drugi respondent był zaliczany do praktykujących dość systematycznie – w każdą lub w prawie każdą niedzielę. Tzw. katolicy niedzielni, czyli praktykujący przynajmniej raz w miesiącu to 71,3% ankietowanych. Natomiast jak wynika z badań, mniej więcej co piąty Polak może być zakwalifikowany jako „katolik świąteczny”, czyli praktykujący w święta lub tylko przy określonych okazjach.

 

Bierni, ale wierni

Stan religijności społeczeństwa polskiego w przyszłości będzie w dużej mierze zależeć od adekwatnej do zmian działalności duszpasterskiej Kościoła – wyjaśnia na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Janusz Mariański z KUL. – Socjologia religii ukazuje m.in. rzeczywistość „znaków czasu”, a więc to, na co powinni zwrócić uwagę duszpasterze.

 

Przykładem zmian jest podejście wiernych do modlitwy osobistej. W ubiegłym roku co piąty badany zrezygnował z indywidualnych modlitw, a co drugi modlił się w miarę regularnie. W latach 1991-2012 wskaźnik codziennej modlitwy zmniejszył się o 8,8 %. Natomiast w tym samym czasie zwiększył się wskaźnik tych, którzy modlili się w różnych szczególnych sytuacjach życiowych – o 9,6 %.

 

Bierni, ale wierni

Liczenie wiernych odbywa się co roku, w wybraną niedzielę października bądź listopada, we wszystkich parafiach w Polsce. W tym roku odbyło się 20 października. Przy badaniach uwzględnia się osoby należące do danej parafii, prócz dzieci do siedmiu lat oraz osób starszych, schorowanych, które nie mogą wychodzić z domu.

Polecamy również tekst naszego blogera, Pawła Brola:

 


Statystyka polskiego katolika


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę