Nasze projekty
Dorota Paciorek

7 gadżetów do modlitwy

Chcesz podpompować wewnętrzną kondycję? Módl się. I pamiętaj – jak w każdej dyscyplinie sportu, liczy się systematyczność, dobry trener i wypasiony sprzęt. Na Stacji7 – 7 religijnych gadżetów, które powinny znaleźć się na każdej duchowej siłce.

Reklama

7 gadżetów do modlitwy

RÓŻANIEC

 

Reklama
Reklama

Zwany Psałterzem Najświętszej Maryi Panny, przed każdą walką skutecznie – jak powie psalmista – „zaprawia palce do boju”. 50 Zdrowasiek w dziesiątkach wariacji: od kombinacji serafickich i karmelitańskich, po tajemnice fatimskie i nowenny pompejańskie. Polecany przez egzorcystów, mistyków, papieży i stygmatyków. Dziś, dostępny w formie pierścionka, bransoletki czy naszyjnika, w rozmiarze karty kredytowej (Uwaga! opatentowany w Polsce) lub w wersji mp3, cieszy oczy nie tylko księży i zakonników, ale też stylistów mody na światowych wybiegach. Na Stacji 7 pod mikroskopem sakralnego laboratorium:

 


SACROLABORKI: Różaniec. Odcinek 1: Instrukcja obsługi. Gdzie i jak się modlić?

Reklama
Reklama

7 gadżetów do modlitwy

KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

 

Reklama

Szybka i intensywna. Obok cudnych koronek koniakowskich, Koronka do Bożego Miłosierdzia stanowi główny towar eksportowy na świat z etykietą „made in Poland”. I choć oficjalnie wprowadzona została na rynek zaledwie parę lat temu, jest nieodłącznym elementem dnia dla milionów katolików na wszystkich kontynentach; od Łagiewnik do Melbourne.

 


„Od Łagiewnik do Melbourne” – Ewa K. Czaczkowska


fot. http://sofija-net.pl

CZOTKI / KOMBOSKION

Jeżeli węzły rozumie się jako jednostkę prędkości, 33 supełki na standardowej czotce to ekspresowa droga do modlitwy nieustannej. Wielokrotnie wzywając Pana, naśladujemy Jego modlitwę w Ogrójcu, gdzie „powtarzał te same słowa” (Mk 14,39), a także modlitwę niewidomego spod Jerycha, który wołał wytrwale i nie ustawał, mimo sprzeciwu tych, którzy chcieli go uciszyć. Słowa „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznym” lub nawet samo imię „Jezus” odmawia się w rytm uderzeń serca bądź zgodnie z tempem oddechu. Wprawdzie czotki są domeną prawosławia, ale coraz większą popularność zyskują też w Kościele katolickim, a nawet w niektórych kościołach protestanckich.


fot. http://www.tabletzdusza.pl

BREWIARZ

 

Kolejna porcja ćwiczeń na systematyczność. Liturgia Godzin, czyli modlitwa codzienna Ludu Bożego sprawowana jest nie tylko według klucza następujących po sobie pór roku, ale też poszczególnych części dnia i nocy. Ten średniowieczny zegarek od samego świtu wprowadza nas w rzeczywistość nieba i aż po zmierzch – uświęca czas.


7 gadżetów do modlitwy
Na pierwszych ikonach przedstawiano wyłącznie Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus (do tego typu ikon należy ikona Matki Boskiej Częstochowskiej)

IKONA

Trochę jak zestaw stereo – z jednej strony wyraża boskie treści, z drugiej: sam słucha. Bo jak tłumaczy teologia ikony, ten święty wizerunek zapewnia wiernym łączność ze świętym, i poprzez jego wstawiennictwo – pomaga pogłębić życie duchowe. Więc nawet jeśli, jak dowodzą historycy, tradycja wykonywania ikon wcale nie sięga czasów apostolskich, warto od czasu do czasu pokontemplować jakieś cudne Oblicze.


7 gadżetów do modlitwy

ŚWIECZKA

 

Gadżety, o których często zapominamy, choć w liturgii Kościoła są atrybutem nieodłącznym. Lampiony, gromnice, paschały, znicze. Płonące świece to symbol wzniesienia się duszy do Boga; oznaka obecności Tego, który jest Światłością Świata i Światłem na oświecenie pogan. I przede wszystkim iskierka, która powinna w nas samych krzewić światło wiary. Więcej o właściwościach łatwopalnych duszy w encyklice papieży – Lumen Fidei:

 


„7 najpiękniejszych cytatów z Lumen fidei”- Beata Zajączkowska


fot. http://www.wolczyk.pl

KLĘCZNIK

Na czym jeszcze można się modlić? Na kolanach! A co by przykrości swej ziemskiej powłoce za nadto nie sprawić, otulmy się odrobiną designu. Na zdjęciu klęcznik, na którym wygodnie mijają długie godziny modlitw, a i przysnąć nietrudno.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite